Bilangan mutlak leukosit adalah

Dalam pemeriksaan morfologi smear darah periferi bernoda, dibuat pembezaan pelbagai jenis leukosit, berdasarkan ciri fizikal dan biokimia sel-sel ini.

Jadual di bawah menunjukkan formula leukosit normal dan kandungan mutlak pelbagai jenis leukosit.

Kandungan mutlak dan relatif dari pelbagai jenis leukosit adalah normal

Jenis leukositBilangan relatif (%) leukositBilangan mutlak (10 9 / l) leukosit
Menetang neutrofil1-60.04-0.3
Neutrofil bersegmen47-722.0-7.5
Eosinofil0.5-50.02-0.3
Basofil0-10-0.1
Limfosit19-371.5-3.5
Monosit2-100.02-0.8

Formula leukosit memberikan idea hanya nilai relatif (peratusan). Ia juga perlu untuk mengira bilangan sel mutlak setiap spesies (dalam 10 9 / l). Ini penting untuk leukopenia dan leukositosis sederhana. Sebagai contoh, jumlah leukosit adalah 3.0 x 10 9 / l, di mana 50% adalah limfosit (limfositosis relatif). Kiraan limfosit mutlak = 50% • 3.0 • 10 9 / L: 100% = 1.5 • 10 9 / L (iaitu dalam had normal).

Semasa mengira formula leukosit, penilaian kualitatif leukosit juga penting (kehadiran hiper atau hiposegmentasi, bentuk gergasi, butiran toksik neutrofil, ukuran dan warna sitoplasma, bentuk dan struktur nukleus).

Kepentingan klinikal perubahan dalam formula leukosit

Perubahan dalam formula leukosit boleh berlaku pada penyakit bukan hematologi dan dalam kes ini tidak spesifik. Formula leukosit sangat penting untuk diagnosis banyak penyakit onkohematologi, menilai keparahannya dan menentukan keberkesanan terapi..

Pergeseran dalam formula leukosit ke kiri adalah peningkatan jumlah neutrofil yang belum matang dalam darah periferal (myelosit, metamelosit, neutrofil tikam; dengan hemoblastosis, sel promyelosit dan sel letupan sering muncul). Kemunculan dalam darah neutrofil tersegmentasi dengan ukuran yang meningkat, dengan inti hipersegmentasi (6 atau lebih segmen) disebut pergeseran formula leukosit ke kanan.

Neutrofil polysegmented terdapat dalam anemia megaloblastik, sindrom myelodysplastic, penyakit radiasi, tumor pepejal, dan hipersegmentasi kongenital neutrofil. Neutrofil genting dan polysegmented juga muncul semasa terapi dengan agen sitostatik tertentu (litallir, sitosar, methotrexate).

Hiposegmentasi dan segmentasi neutrofil berlaku pada anomali Pelger keturunan (ini sering disalah anggap sebagai pergeseran tikaman).

Dengan sindrom myelodysplastic, limfoma bukan Hodgkin, penyakit myeloproliferative kronik, peluasan neutrophil yang disebut (anomali pseudopelgerian) diperhatikan.

Penurunan bilangan neutrofil kurang dari 1.5 x 10 9 / L (neutropenia) biasanya digabungkan dengan leukopenia dan diperhatikan pada jangkitan virus, penyakit radang kronik, banyak keganasan hematologi, setelah terapi radiasi, dan mengambil sejumlah ubat. Agranulositosis (granulosit neutrofil dalam darah kurang dari 0,5 x 10 9 / l) - neutropenia teruk.

Dengan leukopenia yang teruk, pengiraan formula leukosit dan pengesanan unsur patologi (contohnya, letupan pada leukemia akut) sangat sukar. Dalam kes-kes ini, adalah perlu untuk menyiasat leucoconcentrate.

Leukosit

Komponen darah yang sangat penting adalah sel darah putih - leukosit.

Leukosit berbeza antara satu sama lain dalam struktur dan fungsi. Ciri utama yang membezakan leukosit (dalam struktur) adalah kehadiran atau ketiadaan butiran tertentu di dalamnya yang merasakan warna. Menurut prinsip ini, mereka dibahagikan kepada granulosit dan agranulosit..

Granulosit yang merasakan warna alkali disebut basofil. Mereka yang ternoda dengan asid - eosinofil. Granulosit yang bernoda dengan dua jenis pewarna disebut neutrofil.

Agranulosit dibahagikan kepada monosit dan limfosit, yang seterusnya dibahagikan kepada limfosit T dan B.

Fungsi leukosit

Fungsi utama neutrofil adalah fagositosis - penyerapan organisma asing (contohnya, bakteria) atau bahagiannya. Neutrofil juga melepaskan bahan yang mempunyai kesan bakteria.

Eosinofil mampu melakukan pergerakan aktif, fagositosis, serta penangkapan dan pelepasan histamin, yang menjadikan sel-sel ini sebagai bahagian penting dari reaksi keradangan dan alergi.

Keupayaan untuk fagositosis basofil kecil dan oleh itu tidak memainkan peranan besar; basofil yang meninggalkan aliran darah ke dalam tisu (sel mast) lebih penting. Sel mast mengandungi sejumlah besar histamin, yang, dengan menyebabkan edema, membantu membatasi penyebaran jangkitan dan toksin.

Monosit terlibat secara aktif dalam memastikan kekebalan, kerana selain meneutralkan agen asing secara langsung melalui fagositosis, monosit menghasilkan bahan yang merangsang pengeluaran antibodi.

T-limfosit mampu memusnahkan bakteria, sel tumor, dan juga mempengaruhi aktiviti B-limfosit, yang seterusnya adalah sel utama yang bertanggungjawab untuk kekebalan humoral, iaitu penghasilan antibodi.

Kiraan Leukosit Biasa: 4.0 - 9.0 x 109 / L.

Penurunan jumlah mereka dalam darah disebut leukopenia, peningkatan disebut leukositosis..

Leukositosis boleh bersifat mutlak (benar) dan relatif (redistributif).

Leukositosis mutlak - diperhatikan dalam proses keradangan akut, nekrosis tisu, jangkitan bakteria akut (kecuali demam kepialu, brucellosis, tularemia, dan lain-lain), keadaan alahan, tumor ganas (dengan pemusnahan tisu), kecederaan tengkorak tertutup dan pendarahan otak, diabetes dan koma uremik, kejutan, kehilangan darah akut, sebagai reaksi utama - dengan penyakit radiasi. Peningkatan jumlah leukosit yang ketara berlaku dengan leukemia.

Leukositosis relatif (redistributif) adalah akibat kemasukan leukosit ke aliran darah dari organ yang berfungsi sebagai depotnya. Ini berlaku selepas makan (leukositosis makanan), mandi panas dan sejuk, selepas emosi yang kuat (leukositosis vaskular vegetatif), kerja otot yang kuat (leukositosis myogenik), dll..

Leukopenia dianggap sebagai petunjuk penghambatan kemampuan fungsional sumsum tulang akibat pendedahan kepada bahan toksik (arsenik, benzena, dll.), Beberapa ubat (sulfonamides, chloramphenicol, butadion, Immuran, cyclophosphamide, dll.), Virus (influenza, virus hepatitis, campak, dan lain-lain), mikroba (demam kepialu, brucellosis, dll.), sinaran pengion, sinar-X dan hipersplenisme (peningkatan fungsi limpa).

Leukosit dan leukopenia jarang dicirikan oleh peningkatan berkadar (penurunan) dalam jumlah keseluruhan leukosit semua jenis (contohnya, peningkatan semua jenis leukosit dengan penebalan darah); selalunya terdapat peningkatan atau penurunan satu jenis sel darah putih.

Dalam penilaian klinikal perubahan bilangan leukosit, sangat penting diberikan kepada peratusan bentuk leukosit individu, iaitu formula leukosit.

Formula leukosit

Kiraan darah leukosit orang yang sihat:

LeukositJumlah relatifJumlah mutlak
basofil0-1%0-0.0650x109 / l
eosinofil0.5-5%0.02-0.30x109 / l
myelosit (neutrofil)0%tidak hadir
metamelosit (neutrofil)0%tidak hadir
tusukan (neutrofil)1-6%0.040-0.300x109 / l
bersegmen (neutrofil)47-72%2.0-5.5x109 / l
limfosit19-37%1.2-3.0x109 / l
monosit3-11%0.09-0.6x109 / l

Neutrofilia

Penyebab utama neutrofil (peningkatan bilangan neutrofil):

  1. Jangkitan bakteria akut - tempatan dan umum.
  2. Keradangan atau nekrosis tisu.
  3. Penyakit myeloproliferative.
  4. Mabuk.
  5. Kesan perubatan (kortikosteroid).
  6. Pendarahan akut.

Neutropenia

Penyebab utama neutropenia (penurunan bilangan neutrofil):

  1. Jangkitan - bakteria (demam kepialu, brucellosis, tularemia, demam paratyphoid) dan virus (hepatitis berjangkit, campak, influenza, rubella dan lain-lain).
  2. Kesan toksik pada sumsum tulang sinaran pengion agen kimia - benzena, anilin, DDT; kesan perubatan - sitostatik dan imunosupresan; anemia kekurangan folat, leukemia aleukemia akut, anemia aplastik.
  3. Pendedahan antibodi (bentuk imun) - hipersensitiviti ubat, penyakit autoimun (SLE, rheumatoid arthritis, leukemia limfositik kronik), manifestasi isoimun (penyakit hemolitik bayi yang baru lahir).
  4. Pengagihan semula dan pemendapan pada organ - keadaan kejutan, penyakit dengan splenomegali dan hipersplenisme.
  5. Bentuk keturunan (neutropenia kronik familial jinak).

Eosinofilia

Penyebab utama eosinofilia adalah:

  1. Penyakit alahan.
  2. Pencerobohan parasit (trichinosis).
  3. Lesi kulit kronik - psoriasis, pemphigus, eksim.
  4. Tumor (varian leukemia eosinofilik).
  5. Penyakit lain - endokarditis fibroplastik Leffler, demam merah.
  6. Pada fasa pemulihan dari jangkitan dan penyakit radang (tanda prognostik yang baik).

Eosinopenia

Punca eosinopenia (aneosinofilia):

  1. Peningkatan aktiviti adrenokortikosteroid di dalam badan.
  2. Demam kepialu.

Basofilia

Penyebab utama basofilia:

Leukemia myeloid kronik dan eritremia.

Monositosis

Penyebab utama monositosis:

  1. Jangkitan bakteria subakut dan kronik.
  2. Jangkitan parasit - leishmaniasis, malaria.
  3. Hemoblastosis - leukemia monositik, limfogranulomatosis, limfoma.
  4. Keadaan lain - SLE, sarcoidosis, artritis reumatoid, monositosis berjangkit; semasa tempoh pemulihan dari jangkitan, setelah keluar dari agranulositosis, setelah splenektomi.

Penurunan bilangan monosit sering dinilai dengan cara yang kompleks ketika mengira nisbah limfosit-monosit, yang sangat bernilai untuk diagnosis tuberkulosis paru..

Limfositosis

Penyebab utama limfositosis:

  1. Jangkitan - virus akut (mononukleosis berjangkit, campak, rubela, cacar air), bakteria kronik (tuberkulosis, sifilis, brucellosis), protozoa (toksoplasmosis).
  2. Hemoblastosis (leukemia limfositik, limfoma).
  3. Penyakit lain - hipertiroidisme, penyakit Addison, anemia kekurangan folat, anemia hipo dan aplastik.

Limfositopenia

Limfositopenia diperhatikan dengan SLE, limfogranulomatosis, tuberkulosis kelenjar getah bening yang meluas, pada tahap akhir kegagalan buah pinggang, penyakit radiasi akut, keadaan imunodefisiensi, mengambil glukokortikoid.

Pergeseran formula leukosit ke kiri dan kanan

Semua petunjuk yang mencirikan kandungan pelbagai jenis leukosit membentuk formula leukosit. Perubahan dalam nisbah neutrofil muda dan matang sangat penting. Kemudian mereka bercakap mengenai peralihan nuklear granulosit. Nama ini berasal dari fakta bahawa dalam formula darah, dari kiri ke kanan, pelbagai bentuk neutrofil dari muda hingga matang ditunjukkan: promyelocytes - myelocytes - metamyelocytes (young) - neutrophils stab-mature. Oleh kerana unsur-unsur ini terletak di sebelah kiri leukoformula Arnet-Schilling, unsur-unsur ini membincangkan peralihan ke kiri. Dengan peningkatan bilangan bentuk nuklear hipersegmen, mereka berbicara mengenai pergeseran nuklear ke kanan (pergeseran degeneratif ke kanan), yang mungkin disertai dengan leukopenia dan menunjukkan penekanan granulopoiesis (penyakit radiasi, kekurangan vitamin B12 dan asid folik, kudis).

Peralihan nuklear ke kiri boleh menjadi jenis hiporegeneratif. Dalam kes ini, dengan latar belakang leukositosis sederhana (10-12x109 / l), terdapat peningkatan kandungan neutrofil tikaman melebihi 5%. Jenis regeneratif dicirikan oleh leukositosis yang lebih ketara (13-19x109 / l) daripada pada kes pertama dengan peningkatan lebih dari 5% tusukan dan lebih daripada 1% metamelosit, sambil mengekalkan peratusan normal antara bentuk. Pada jenis hiperregeneratif, jumlah leukosit boleh melebihi 20-25 x109 / l dan lebih tinggi, tetapi boleh menjadi normal dan bahkan berkurang (leukositosis berpanjangan, yang menyebabkan penurunan fungsi regeneratif sumsum tulang). Ini mungkin menunjukkan hiperplasia keturunan myelocytic sumsum tulang. Di leukoformula, terdapat peningkatan ketara dalam tikaman, neutrofil muda, kemunculan myelosit dan promyelosit. Pergeseran sedemikian berlaku dalam proses menular dan septik purulen yang teruk..

Jenis degeneratif dicirikan oleh leukopenia, peningkatan bilangan bentuk tusukan tanpa adanya metamyelosit. Tanda-tanda sitoplasma dan / atau degenerasi nukleus terdapat pada leukosit. Dengan pergeseran nuklear regeneratif-degeneratif ke kiri, leukositosis dan peningkatan yang lebih ketara dalam jumlah neutrofil tusukan, metamelosit dan kemunculan mielosit dicatat dalam darah. Perubahan ini dapat digabungkan dengan penurunan kandungan bentuk neutrofil yang tersegmentasi dan tanda-tanda perubahan degeneratif dalam sitolemma, sitoplasma dan nukleus. Perubahan degeneratif dalam leukosit ditunjukkan dalam pelanggaran bentuk sel (kemunculan styloid cytolemma), kehadiran sel-sel dengan ukuran yang berbeza (anisositosis), penampilan vakuola, butiran dalam sitoplasma, kedutan, pembengkakan, hipersegmentasi, pycnosis, karyorexisis.

Untuk mengukur tahap peralihan nuklear, indeks pergeseran nuklear kiri dikira. Ia ditentukan oleh jumlah semua neutrofil muda yang diklasifikasikan sebagai bentuk matang (tersegmentasi). Biasanya, indeks pergeseran nuklear adalah 0.05-0.1.

Oleh itu, pergeseran formula ke kiri (peningkatan bilangan bentuk neutrofil muda) adalah tanda keradangan atau proses nekrotik di dalam badan. Pergeseran formula leukosit ke kanan adalah ciri penyakit radiasi dan anemia kekurangan folat vitamin B12..

Ketiadaan atau penurunan yang signifikan dalam jumlah semua jenis leukosit granular - granulosit (neutrofil, eosinofil, basofil) dilambangkan dengan istilah agranulositosis. Bergantung pada mekanisme kejadian, myelotoxic (pendedahan kepada radiasi pengion, pengambilan sitostatik) dan kebal (agranulositosis haptenik dan autoimun).

Olga 17 Ogos 2011 Saya berharap pengguna Internet yang telah membaca artikel ini akan memberi tahu dan memberi amaran kepada orang yang mereka sayangi tua terhadap penipu, kerana jumlah yang diminta untuk memasang "penapis pilihan" sama dengan jumlah pencen, dan penipu jumlahnya cukup banyak apabila pencen sudah seharusnya diterima dan disimpan di dalam kotak nenek, di samping itu, jika tidak ada cukup wang, penjual yang kurang ajar menawarkan untuk meminjam jumlah yang hilang dari jiran atau saudara. Dan nenek adalah orang yang bertanggungjawab dan terhormat, mereka sendiri akan kelaparan, tetapi mereka akan melunaskan hutang untuk saringan yang tidak perlu. Vasya 18 April 2012 cari lokasi anda di peta

Penentuan bilangan mutlak leukosit.

Hasil yang ditentukan semasa mengira formula leukosit dalam %% adalah nilai relatif, perubahan di mana tidak selalu selari dengan perubahan bilangan sel secara mutlak. Angka-angka yang diperoleh dalam pengiraan pembezaan hanya memberikan anggaran kasar mengenai isi sebenarnya. Banyak garis panduan diagnostik makmal klinikal menekankan bahawa "... setelah menentukan nisbah peratusan antara jenis sel, mereka juga mengira, terutama dalam kes di mana jumlah leukosit berubah, bilangan mutlaknya" (Predtechensky). Dalam beberapa tahun kebelakangan ini, pengiraan ini secara praktikal tidak dilakukan dalam pemeriksaan visual leukosit. Walaupun begitu, penentuan kepekatan mutlak pelbagai leukosit memberikan gambaran yang lebih tepat daripada penyajian leukogram dalam nilai relatif (peratusan)..

Sebagai contoh, pesakit A-va menerima keputusan ujian darah berikut:

2.11. - WBC - 12x10 9 / l, GRN - 66%, LYM - 33%

5.11. - WBC - 6x10 9 / l, GRN - 33%, LYM - 66%

Pada pandangan pertama, jika hanya peratusan yang diambil kira, nampaknya 5.11. bilangan limfosit menjadi dua kali ganda lebih tinggi daripada 2.11. (Masing-masing 66% dan 33%). Walau bagaimanapun, dalam kedua-dua kes, bilangan mutlak limfosit adalah sama:

[(12 x 10 9 / l * 33%) / 100% = 3.96 x 10 9 / l; (6 x 10 9 / l * 66%) / 100% = 3.96 x 10 9 / l]

dan 3,96 x 10 9 / l, dan pergeseran utama berlaku dengan granulosit, kandungannya menurun tidak 2 kali (66 dan 33%), tetapi 4 kali.

Anda boleh memberikan contoh lain, semuanya menunjukkan keperluan untuk menilai bilangan mutlak pelbagai jenis leukosit. Pada satu masa Sh.D. Moshkovsky bahkan mencadangkan menggambarkan bilangan mutlak jenis utama leukosit dalam bentuk "profil leukosit". Mungkin, penilaian yang meluas mengenai bilangan mutlak pelbagai leukosit membatasi keperluan untuk pengiraan tambahan dan kekurangan permintaan untuk petunjuk ini oleh doktor..

Pada masa ini, penganalisis hematologi menentukan bilangan mutlak semua sel yang dibezakan olehnya, dan petunjuk ini tersedia tanpa pengiraan atau kajian tambahan. Hanya perlu memperhatikan hasil yang ditunjukkan dalam Bentuk penganalisis, keinginan dan kemampuan untuk menganalisisnya. Nilai normal diberikan dalam jadual pada bahagian pertama artikel. Anda juga harus dipandu oleh nilai-nilai norma yang dimasukkan ke dalam penganalisis hematologi dan ditunjukkan dalam cetakan analisis.

Tafsiran perubahan dalam formula leukosit

Neutrofil. Nilai normal neutrofil: tusukan - 1 - 6% atau 0,04 - 0,3 x10 9 / l; bersegmen - 47 -72% atau 2.0 - 5.5 x10 9 / l

Granulosit neutrofilik terbentuk di sumsum tulang. Kira-kira 60% daripada jumlah granulosit berada di sumsum tulang, membentuk rizab sumsum tulang, 40% pada tisu lain, dan hanya kurang dari 1% dalam darah periferi. Biasanya, neutrofil tersegmentasi dan sebilangan kecil neutrofil tikaman (1-6%) terdapat di dalam darah. Fungsi utama neutrofil adalah melindungi tubuh dari jangkitan, yang dilakukan terutamanya melalui fagositosis. Tempoh separuh peredaran granulosit neutrofil dalam darah adalah 6.5 jam, kemudian mereka berpindah ke tisu. Jangka hayat granulosit dalam tisu bergantung pada banyak sebab dan boleh berkisar antara beberapa minit hingga beberapa hari. Kandungan neutrofil dalam darah biasanya diberikan dalam jadual. 3.

Neutrophilia (neutrophilia) - peningkatan kandungan neutrofil di atas 8.0x10 9 / l atau 72%.

Keterukan leukositosis neutrofil bergantung pada jumlah rongga sumsum tulang dan vaskular, aktiviti pengeluaran sumsum tulang, intensiti penggunaan granulosit dalam tisu, virulensi mikroorganisma, sifat proses patologi, keadaan sistem pertahanan badan..

Leukositosis Neutrofilik (neutrophilia) boleh berlaku daripada:

• peningkatan pengeluaran sel di sumsum tulang,

• peningkatan penghijrahan neutrofil dari sumsum tulang ke dalam darah,

• pengagihan semula neutrofil dari pinggiran ke kolam beredar (demarginasi),

• kelewatan penghijrahan neutrofil dari darah ke tisu,

• tindakan gabungan sebab-sebab di atas.

Tarikh ditambahkan: 2019-02-12; pandangan: 492;

Mengapa anda memerlukan pengiraan peratusan dan mutlak leukosit darah dalam ujian darah umum?

Saya menganggap perlu memberi definisi beberapa konsep terlebih dahulu, yang akan saya gunakan untuk penjelasan lebih lanjut:

  1. Leukositosis - peningkatan jumlah mutlak leukosit per unit isipadu melebihi had atas selang rujukan yang diberikan
  2. Leukopenia - penurunan jumlah mutlak leukosit per unit isipadu di bawah had bawah selang rujukan yang diberikan
  3. Leukositosis / leukopenia boleh berlaku (leukopoiesis meningkat / ditekan) dan redistributif (demarginasi leukosit yang sudah ada dalam aliran darah / pemisahan kecemasan leukosit). Leukositosis redistributif bersifat neutrofil tanpa perubahan dalam nisbah matang / tidak matang.
  4. Formula leukosit - nisbah pelbagai jenis leukosit, dinyatakan sebagai peratusan (diperoleh semasa mikroskopi smear darah sehingga 100 sel direkrut)
  5. Profil leukosit - bilangan mutlak leukosit setiap jenis per unit isi padu darah.
  6. Pengiraan automatik formula pada hemositometer veterinar pada tahap perkembangan teknologi semasa adalah mustahil dengan adanya sel patologi. Oleh itu, dengan mengetahui nilai relatif leukoformula, mudah untuk menerjemahkannya menjadi nilai mutlak.
  7. Korespondensi leukoprofil dengan leukoprofil jelas hanya untuk keadaan apabila jumlah leukosit berada di tengah-tengah selang rujukan. Dalam keadaan sempadan, dan juga pada leukositosis / leukopenia, fenomena pemisahan antara leukoformula dan leukoprofile dapat diperhatikan: sebagai contoh, kekurangan mutlak dan kelebihan relatif dapat digabungkan, atau sebaliknya, kelebihan mutlak dan kekurangan relatif leukosit pelbagai jenis.
  8. Kami mengandaikan sebelumnya bahawa doktor sendiri mengira semula leukoformula, dengan mengambil kira jumlah leukosit, untuk menafsirkan hasilnya. Dalam versi pangkalan data sebelumnya, kami tidak dapat memberikan laporan mengenai jumlah darah dengan pengiraan semula, yang menjadikan doktor membaca hasilnya untuk menghitungnya kembali secara manual. Sekarang, dalam versi baru pangkalan data, kami dapat memperbaiki kekurangan ini dan membebaskan doktor dari keperluan pengiraan semula manual..
  9. Selanjutnya, untuk kejelasan, saya ingin menganalisisnya dengan contoh-contoh khusus..

Contoh # 1 Pergeseran kiri hiper-regeneratif

Mengira bilangan mutlak neutrofil di makmal dan apa yang ditunjukkannya?

Komposisi darah seseorang berubah dari pengaruh penyebab luaran atau perubahan fungsi organ atau sistem badan. Ujian darah klinikal adalah kaedah maklumat untuk mendiagnosis sebilangan besar penyakit.

Darah adalah cecair biologi yang unik. Salah satu fungsi pelindung utama, yang bermaksud perlindungan dari agen berbahaya dari pelbagai sifat, dilakukan oleh sel darah putih. Ini adalah sel darah - leukosit, yang menghalang penembusan dan penyebaran jangkitan pada tubuh manusia. Beberapa jenisnya dibezakan di dalam badan, salah satunya adalah neutrofil. Ketahui berapa banyak sel seperti itu yang dimiliki seseorang, membenarkan keputusan ujian makmal.

  1. Apakah maksud bilangan neutrofil mutlak dan relatif??
  2. Formula yang digunakan untuk mengira
  3. Norma dan penyimpangan dari jumlah neutrofil
  4. Cara mengelakkan turun naik neutrofil di dalam badan?

Apakah maksud bilangan neutrofil mutlak dan relatif??

Jumlah mutlak neutrofil adalah bilangan, atau bilangan sel jenis ini dalam darah manusia. Mereka dikira menggunakan peralatan khas di makmal klinik institusi perubatan ketika menyediakan data untuk ujian darah terperinci yang ditetapkan oleh doktor. Neutrofil, yang direkam pada formulir menggunakan angka mutlak, memungkinkan untuk menghubungkan nombor mereka dengan lebih tepat dengan norma, yang membolehkan doktor, ketika menjalankan prosedur diagnostik, untuk menilai kesihatan pesakit dengan kebolehpercayaan yang tinggi dan membuat diagnosis.

Neutrofil boleh ditulis sebagai nilai relatif. Nilai nombor ini adalah peratusan. Hasil analisis menunjukkan peratusan antara leukosit dari pelbagai jenis. Nilai keseluruhan mereka adalah 100%.

Sekiranya hasil relatif dalam pengiraan tersebut menimbulkan keraguan, hitung nilai mutlaknya dalam darah dengan menggunakan formula khas.

Formula yang digunakan untuk mengira

Program pengiraan universal dan kaedah matematik tradisional membantu mengira bilangan neutrofil. Norma kandungan leukosit, indeks untuk neutrofil dalam nilai mutlak dalam darah dikira dengan formula. Pada borang analisis, petunjuk semua jenis leukosit ditunjukkan, dicatat dalam nilai mutlak. Seterusnya, pembantu makmal menerangkan peratusan basofil, neutrofil, eosinofil, monosit dan limfosit yang dikenal pasti oleh kajian klinikal.

Untuk mengira neutrofil (tusuk dan tersegmentasi) dalam jumlah mutlak, anda perlu meletakkan jumlah keseluruhannya dalam perkadaran, kemudian gunakan peraturan matematik, menggunakan formula, untuk mengira. Contohnya: 8.1 G / L terdapat dalam darah leukosit, ini adalah jumlah semua subtipe sel, iaitu 100%. Peratusan Neutrofilik - 22%.

Kami mendapat perkadaran asas:

  • 8.1 = 100%:
  • X = 22%.

Memiliki data, mudah untuk mengira kandungan neutrofil, rumusnya mudah:

  • X = (8.1 * 22): 100,
  • X = 1.78 G / L.

Adalah diterima bahawa nilai mutlak leukosit diukur dalam bentuk - jumlah sel per mililiter darah. Oleh itu, nilai X mesti dikalikan dengan 1000, kita mengira nilainya, kemudian, dengan menggunakan pembundaran, kita mendapat hasilnya 1800 sel / μL. Rumus mengira bilangan neutrofil. Mengenal pasti kelainan dan membimbing doktor dalam memilih rawatan yang tepat.

Peralatan makmal moden memungkinkan untuk mendapatkan ujian darah klinikal yang boleh dipercayai. Sebagai contoh: hasil akhir, yang dicetak oleh penganalisis automatik, mengandungi petunjuk neutrofil dalam darah dalam nilai relatif dan mutlak. Adalah senang, doktor melihat dan membandingkan petunjuk, tidak boleh membuang masa untuk pengiraan tambahan. Mesin memberikan nombor tepat yang dilindungi daripada mendapatkan hasil yang diputarbelitkan yang dikira oleh pakar tanpa perhatian.

Program komputer khas telah dibuat untuk doktor mengira petunjuk. Mereka berdasarkan formula yang dipertimbangkan. Hasil daripada memproses petunjuk yang dimasukkan, anda dapat mengetahui parameter yang diperlukan, mendapatkan cadangan untuk temujanji dan penyesuaian rawatan, dengan mengambil kira ciri individu pesakit, yang secara nyata mempengaruhi kualiti kerja doktor..

Menggunakan program ini memungkinkan untuk mengesan dinamika petunjuk ujian darah klinikal untuk setiap pesakit.

Norma dan penyimpangan dari jumlah neutrofil

Pengiraan bilangan neutrofil, hasilnya memungkinkan membuat kesimpulan mengenai kesihatan pesakit. Kadar Neutrofilik berbeza pada kanak-kanak kecil dan orang dewasa.

Seorang kanak-kanak dari lahir hingga 1 tahun mempunyai petunjuk khas untuk neutrofil. Keadaan dan dinamika mereka dipantau oleh doktor. Biasanya, pada kanak-kanak pada usia ini, pengagihan semula indikator bilangan sel darah yang lebih rendah adalah 1000 sel / μl. Anak-anak tahun pertama rentan terhadap banyak jangkitan, kerana sistem kekebalan tubuh tidak sempurna dan berada dalam tahap pembentukan. Neutropenia atau penurunan tahap neutrofil dapat diduga pada bayi dengan banyak tanda: kehadiran penyakit tekak, paru-paru, kemunculan keradangan atau luka berjangkit pada rongga mulut.

Norma untuk kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dari segi kandungan neutrofil darah sama dengan orang dewasa. Tahap mereka boleh berbeza, berubah-ubah dalam jarak 1500 hingga 7000 sel / μL.

Penurunan indikator kurang daripada nilai had bawah adalah sementara. Sebab biasa ialah mempersiapkan tubuh untuk melawan jangkitan virus, mengambil ubat antivirus. Penyakit radang dan menular pada tekak, gusi, penyakit dermatologi dengan latar belakang penurunan norma neutrofil mutlak adalah berbahaya. Mereka boleh menyebabkan gangguan darah yang serius.

Penurunan tahap neutrofil yang berterusan dikaitkan dengan penurunan imuniti jangka panjang.

Sekiranya petunjuk mutlak bilangan neutrofil pada seseorang terlampaui, gejala tersebut mungkin disebabkan oleh perkembangan jangkitan dengan pembentukan proses yang bersifat radang purulen. Hasil tersebut diperhatikan dengan sepsis, luka bakar yang teruk, strok, infark miokard, keracunan alkohol.

Cara mengelakkan turun naik neutrofil di dalam badan?

Ubat hanya boleh diresepkan oleh doktor. Tetapi pesakit boleh mengikuti peraturan untuk menormalkan dan mengekalkan nisbah neutrofil normal terhadap leukosit lain:

  • vaksinasi terhadap penyakit berjangkit (kalendar vaksinasi nasional), influenza (setiap tahun),
  • pematuhan peraturan kebersihan, penggunaan peralatan pelindung diri (topeng, salap oksolinik),
  • larangan mengunjungi tempat-tempat awam dengan orang ramai dalam tempoh peningkatan jumlah penyakit pernafasan dan selesema,
  • makan makanan (daging, telur, ikan, susu) yang telah menjalani rawatan haba yang mencukupi.

Setiap kes perubahan kadar neutrofil memerlukan perhatian khusus dari doktor, prosedur diagnostik tambahan. Rawatan sendiri yang bertujuan untuk meningkatkan atau menurunkan tahap leukosit tidak dapat diterima, boleh menyebabkan akibat yang tidak dapat dipulihkan. Banyak yang memerlukan rawatan dan pemerhatian sistematik oleh ahli hematologi, pemantauan berkala terhadap hasil ujian darah makmal.

Leukosit dalam ujian darah

8 minit Pengarang: Lyubov Dobretsova 1315

  • Pelantikan dan parameter OKA
  • Klasifikasi spesies sel darah putih
  • Nilai leukogram normal
  • Sebab penyimpangan dalam petunjuk analisis
  • Varieti leukositosis dan leukopenia
  • Hasil
  • Video-video yang berkaitan

Analisis klinikal umum (OCA) darah adalah salah satu kaedah diagnosis primer yang paling biasa. Kajian semacam itu menentukan komposisi kualitatif dan kuantitatif biofluid, yang memungkinkan untuk mengungkapkan gangguan sedikit pun dalam proses mikrobiologi dalam tubuh. Leukosit dalam ujian darah mencerminkan kualiti sistem kekebalan tubuh dan tahap perlindungan tubuh.

Pelantikan dan parameter OKA

Ujian darah umum dilakukan pada sampel biofluida kapilari (dari jari) yang diambil dari pesakit semasa perut kosong. Pemeriksaan hematologi ditetapkan:

  • mengenai aduan simptomatik pesakit untuk diagnosis awal penyakit yang diduga;
  • dalam rangka pemeriksaan perubatan rutin, pemeriksaan perinatal, pemeriksaan pencegahan, dan lain-lain;
  • untuk memantau terapi berterusan;
  • sebelum dimasukkan ke hospital dan rawatan spa;
  • semasa memproses dokumen perubatan untuk pekerjaan, sekolah, prasekolah.

Rujukan untuk analisis ditentukan oleh doktor (dengan pengkhususan apa pun), atau pesakit boleh menderma darah atas inisiatifnya sendiri dengan bayaran. Dalam bentuk analisis, parameter darah yang diteliti ditulis dalam huruf Latin. Leukosit sesuai dengan sebutan WBC. Nilai yang diukur - bilangan sel dalam satu liter darah, dikalikan dengan 10 hingga ke-9 (10 ^ 9 / l).

IndeksAbbr.KuantitiIndeksAbbr.Kuantiti
kadar pemendapan eritrosit (ESR)ESRmm / jamleukositWBC10 ^ 9 / L
hemoglobinHBg / lformula leukosit (leukogram)
hematokritNST%neutrofil (menusuk dan bersegmen)JANGAN%
eritrositRBC10 ^ 12 / llimfositLYM%
plateletPLT10 ^ 9 / LmonositBULAN%
retikulositDAPATKANPC. dalam ppmeosinofilEOS%
basofilBAS%

OKA tidak merujuk kepada kajian khusus dan tidak mendiagnosis patologi tertentu. Tidak seperti analisis biokimia, yang mencerminkan tahap fungsi organ dalaman, hasilnya menunjukkan keadaan tubuh secara keseluruhan..

Klasifikasi spesies sel darah putih

Leukosit adalah sel darah putih (tidak berwarna), yang mewakili unsur-unsur yang terbentuk dari bahagian sel dari biofluid, bersama dengan platelet dan eritrosit. Sel-sel leukosit dibahagikan kepada dua kumpulan besar:

  • granulosit (granular) - sel, termasuk monosit dan limfosit;
  • agranulosit (bukan berbutir) - neutrofil (tusuk dan tersegmentasi), eosinofil dan basofil.

Semua sel darah tidak berwarna dikurniakan fungsi fagositosis pelindung - penangkapan dan pemusnahan (pencernaan) mikroorganisma patogen. Apabila virus, bakteria, jamur, protozoa dan parasit helminth memasuki tubuh, leukosit digerakkan dalam usaha untuk menghilangkan ancaman tersebut. Pada masa yang sama, jumlah mereka meningkat dengan mendadak, yang untuk analisis hematologi adalah penanda proses keradangan, reaksi alergi dan penyimpangan lain dari norma.

Varieti leukosit dan fungsinya dalam badan

Bergantung pada jenis sel leukosit, mereka bertanggungjawab melindungi tubuh daripada patogen tertentu. Mengikut jumlah yang tidak standard dalam ujian darah klinikal, doktor boleh menganggap adanya penyakit.

  • Limfosit. Bertanggungjawab terhadap tindak balas sistem imun terhadap pencerobohan patogen, terutamanya virus.
  • Monosit. Menangkap dan menyerap bakteria dan serpihan sel mati, membersihkan badan untuk pemulihan.
  • Basofil. Memberi tindak balas imun terhadap penembusan alergen dan parasit ke dalam badan.
  • Eosinofil. Mereka bertanggungjawab untuk penghapusan protozoa, parasit kulat dan helminths. Membentuk imuniti antiparasit.
  • Neutrofil. Kumpulan leukosit terbesar. Mereka dibahagikan kepada segmen - sel matang sepenuhnya dengan fungsi fagosit kepada bakteria dan virus. Stab - neutrofil yang belum matang (muda), membantu segmen neutrofil untuk melawan jangkitan bakteria.

Peningkatan tahap tikaman ditakrifkan dalam analisis sebagai pergeseran jumlah leukosit ke kiri. Peningkatan jumlah segmen menggeser leukogram ke kanan. Parameter terperinci granulosit dan agranulosit semestinya dipertimbangkan apabila jumlah leukosit menyimpang dari norma.

Nilai leukogram normal

Petunjuk sel leukosit dibezakan mengikut usia. Pada kanak-kanak, nilai leukosit lebih tinggi daripada pada orang dewasa, yang disebabkan oleh pembentukan sistem imun. Sebilangan besar granulosit dan agranulosit dicatatkan pada anak yang baru lahir.

Komposisi darah dan, dengan demikian, jumlah sel pecahan leukosit berubah pada wanita dalam tempoh melahirkan anak. Pada permulaan tempoh perinatal, penyimpangan serius tidak seharusnya berlaku.

Kadar yang dibenarkan ialah 6.8-7.4 (* 10 ^ 9 / l). Pada trimester kedua dan ketiga, pengeluaran sel darah putih meningkat. Ini disebabkan oleh perubahan status hormon dan keperluan untuk melindungi dua organisma dari virus, bakteria dan parasit pada masa yang sama.

Untuk penilaian objektif sel darah putih di OKA, penting untuk membuat persiapan kajian dengan betul. Analisis dilakukan dengan ketat semasa perut kosong. Pada malam, perlu membatalkan latihan sukan, untuk mengurangkan aktiviti fizikal yang lain. Peningkatan tahap leukosit disebut leukositosis, penurunan satu - leukopenia.

Sebab penyimpangan dalam petunjuk analisis

Bilangan leukosit mungkin sedikit berubah di bawah pengaruh faktor makanan:

  • Tekanan psikoemosi atau leukositosis emotiogenik. Dalam keadaan tertekan, sistem ketahanan badan melemah dan kepekatan sel darah putih menurun.
  • Aktiviti fizikal yang kuat - leukositosis myogenik. Selepas latihan sukan dan aktiviti fizikal yang lain, jumlah semua sel darah meningkat.
  • Makan sebelum pengambilan sampel darah - leukositosis kelas makanan. Selepas makan, jumlah leukosit meningkat secara semula jadi, sebagai tindak balas badan terhadap makanan yang dirawat panas.
  • Overheating dan dehidrasi - leukositosis anhidremia. Semasa mengunjungi tab mandi (sauna), terdedah kepada cahaya matahari yang berpanjangan, bekerja di kedai-kedai panas, leukosit cenderung melindungi tubuh daripada terlalu panas, sehingga jumlahnya akan bertambah.
  • Suntikan adrenalin. Tindak balas badan terhadap pemberian hormon adalah leukositosis pasca-adrenal.
  • Ketagihan nikotin. Toksin yang terdapat dalam asap tembakau mengurangkan sel darah putih.
  • Tempoh pemulihan selepas pembedahan dan jangkitan virus. Dengan sistem imun yang lemah, tidak banyak leukosit dalam darah.
  • Diet yang tidak seimbang. Leukopenia berkembang dengan latar belakang kekurangan vitamin kumpulan B.

Pada wanita, leukositosis fisiologi menampakkan dirinya dalam tempoh pramenstruasi. Tubuh mempersiapkan diri untuk kehilangan darah semula jadi dan berusaha mencegah reaksi keradangan. Semasa menopaus dan dalam tempoh selepas menopaus, jumlah sel putih berkurang dengan latar belakang perubahan tahap hormon dan penurunan pertahanan badan yang berkaitan dengan usia.

Penyebab patologi leukositosis

Peningkatan bukan fisiologi dalam semua jenis leukosit (leukositosis mutlak) bermaksud kehadiran keradangan akut atau kronik. Penyebab utama leukositosis mutlak:

  • sistem pernafasan: tonsilitis akut, laringitis, radang amandel, bronkitis, radang paru-paru, abses paru-paru, dan lain-lain;
  • sistem pencernaan: jangkitan usus, serangan parasit, keracunan makanan, dan lain-lain;
  • sistem pembiakan wanita: salpingo-oophoritis, bartholinitis, vulvovaginitis;
  • jangkitan kelamin pada fasa akut penyakit ini: ureplasmosis, trichomoniasis, klamidia, gonorea;
  • sistem kencing: uretritis, sistitis, pielonefritis, glomerulonefritis, urolithiasis dan nefrolithiasis, nefrotuberculosis, nefrosis.

Leukosit meningkat dalam trauma dengan kehilangan darah yang besar, patah tulang, luka bernanah. Leukositosis mutlak kronik adalah ciri patologi autoimun.

Penyebab patologi leukopenia

Sekiranya leukosit dalam darah rendah, ini mungkin merupakan tanda klinikal penyakit virus, anemia, penyakit endokrin. Sebab utama:

  • penyakit wabak virus: ARVI, influenza;
  • Penyakit virus "kanak-kanak": rubella, campak, cacar air;
  • anemia kekurangan cyanocobalamin (kekurangan cyanocobalamin - vitamin B12);
  • keracunan logam berat;
  • HIV, AIDS, hepatitis virus A, B, C;
  • diabetes mellitus jenis 1;
  • hipotiroidisme (tahap hormon tiroid yang rendah);
  • jangkitan sitomegalovirus (herpes jenis 4);
  • jangkitan dengan virus Epstein-Barr, (aka virus herpes jenis 5 atau mononukleosis berjangkit).

Tahap sel tanpa warna yang rendah secara kronik menyertai tumor ganas dan penipisan sumsum tulang (ketidakupayaan untuk mensintesis sel baru).

Varieti leukositosis dan leukopenia

Peningkatan kepekatan beberapa jenis sel leukosit lebih khusus menunjukkan kemungkinan perkembangan satu patologi atau yang lain di dalam badan..

Neutrofilia dan neutropenia

Neutrophilia (neutrophilia) - tahap leukosit neutrofil yang tinggi menyertai jangkitan tempatan atau umum yang diprovokasi oleh pelbagai jenis bakteria:

  • Jangkitan bacillus Koch (tuberkulosis paru, tuberkulosis buah pinggang);
  • radang paru-paru akut;
  • jangkitan pada kulit, oropharynx yang disebabkan oleh streptococci dan streptococci;
  • jangkitan usus bakteria akut;
  • proses purulen pada otot, tulang, tisu subkutan, epidermis;
  • apendisitis dan peritonitis.

Di samping itu, keadaan nekrotik organ dalaman (serangan jantung, nekrosis pankreas, pemecahan tumor barah, dan lain-lain) dicirikan oleh leukositosis neutrofil yang tinggi. Indeks tusukan yang meningkat secara kronik menunjukkan perkembangan patologi onkologi organ dalaman, darah, krisis diabetes.

Tahap segmen meningkat dengan dekompensasi ginjal, penipisan sumber organ pembentuk darah, khususnya sumsum tulang. Neutropenia (penurunan tahap neutrofil) adalah ciri keadaan patologi berikut:

  • pemusnahan intensif leukosit neutrofil;
  • jangkitan: parasit (cacing), virus, bakteria, zoonotik (brucellosis, demam kepialu);
  • sindrom klinikal dan hematologi - agranulositosis.

Tidak ada neutrofil yang mencukupi setelah menjalani kemoterapi dan pendedahan radiasi (penyakit radiasi).

Limfositosis dan limfopenia

Limfositosis (limfositofilia) - peningkatan kandungan limfosit menyertai kecederaan tisu lembut dan tulang, luka bakar, jangkitan dengan pelbagai virus, keadaan selepas splenektomi (pembedahan membuang limpa), kekurangan sianokobalamin, leukemia limfositik. Limfosit rendah atau limfopenia adalah ciri limfogranulomatosis (penyakit Hodgkin).

Monositosis dan monositopenia

Kepekatan monosit yang tinggi (monositosis) dicatatkan dalam penyakit berjangkit:

  • virus herpes jenis 5;
  • batuk kering buah pinggang dan paru-paru;
  • jangkitan zoonosis;
  • pencerobohan helminthik;
  • sifilis.

Monositosis berkembang dengan latar belakang sarcoidosis (patologi paru), penyakit onkohematologi (barah darah dan sistem limfa). Monositopenia (tahap rendah) didefinisikan dengan adanya jangkitan staphylococcal dan streptococcal.

Eosinofilia dan eosinopenia

Leukosit eosinofilik bertindak balas terhadap penembusan alergen dan parasit. Eosinofilia (jumlah sel tinggi) menyertai:

  • tindak balas alahan yang dipercepat (kejutan anaphylactic, edema Quincke, dll.);
  • pencerobohan helminthic (ascariasis, enterobiasis, giardiasis, dll.);
  • asma bronkial;
  • gastritis eosinofilik.

Beberapa eosinofil dalam darah (eosinopenia) berlaku dalam proses purulen akut atau kronik.

Basofilia dan basopenia

Leukositosis basofilik menunjukkan adanya penyakit onkohematologi, penyakit radiasi, patologi autoimun yang akut. Basopenia (penurunan leukosit basofilik rendah) tidak mempunyai nilai diagnostik.

Hasil

Leukosit dalam ujian darah adalah petunjuk klinikal dan hematologi di mana seseorang dapat mengenal pasti proses keradangan pelbagai etiologi (asal), menunjukkan adanya penyakit onkologi sistem limfatik dan darah. Tahap normal sel leukosit untuk orang dewasa sepadan dengan nilai 4-9 (* 10 ^ 9 / l). Petunjuk kanak-kanak dinilai mengikut peringkat umur.

Apa itu formula leukosit dan leukosit: kadar analisis, menentukan nilai pada orang dewasa dan kanak-kanak

Petunjuk leukosit (sel darah putih) dalam hasil ujian darah umum mungkin paling menarik bagi doktor, sebagai penanda biologi yang paling penting dalam membuat diagnosis.

Tidak seperti sel merah, eritrosit, sel darah putih menempati peratusan kecil kandungan dalam komposisi sel darah, tetapi lebih mudah bergerak, kemampuan untuk merembes kapilari dan melampaui saluran darah, yang memungkinkan mereka menunjukkan aktiviti fagositnya. Apa itu dan fungsi apa yang dilakukan leukosit darah, bahan berikut akan memberitahu.

Apa itu sel putih dan apa yang mereka bertanggungjawab?

Komposisi sel darah terdiri daripada tiga jenis sel:

  • eritrosit, yang menempati 99% komposisi;
  • leukosit;
  • platelet - platelet tidak berwarna, unsur darah bukan nuklear.

Ringkasnya, fungsi sel-sel ini dapat digambarkan sebagai pembahagian tanggungjawab yang jelas - eritrosit bertanggungjawab untuk mengangkut oksigen ke tisu, trombosit mengatur pembekuan darah, leukosit melakukan fungsi pelindung, yaitu, mereka memberikan kawalan kekebalan tubuh.

Pertimbangkan kemampuan leukosit untuk meresap ke ruang antar sel semasa penambahan serpihan.

  1. Leukosit berduyun-duyun ke tempat pengenalan benda asing (serpihan).
  2. Proses fagositosis bermula - bahagian leukosit, yang disebut fagosit, menyerap dan mengubah zarah bahan asing, sambil bertambah besar.
  3. Percubaan untuk menggunakan agen patogen oleh leukosit disertai dengan proses keradangan dengan kemerahan, hipertermia dan pembengkakan di tempat penembusannya..
  4. Peningkatan ukuran fagosit yang berlebihan menyebabkan kematiannya, akibatnya nanah terbentuk - jisim yang terdiri daripada leukosit yang musnah.
  5. Akibatnya, lebih banyak leukosit tertarik ke tempat kecederaan untuk menggunakan kedua-dua zarah rangsangan luaran dan sel putih mati, yang menyebabkan jumlah nanah - fagosit mati - meningkat.

Aktiviti leukosit dalam kes ini akan dihentikan hanya jika serpihan dikeluarkan. Dalam kes lain, fagositosis tidak berhenti sehingga tapak keradangan dihapuskan sepenuhnya..

Norma leukosit pada orang yang sihat

Untuk memastikan fungsi pelindung, leukosit harus terkandung dalam darah dalam jumlah yang cukup, disebut norma, atau nilai rujukan. Nilai-nilai ini mempunyai beberapa perbezaan dalam kumpulan pesakit yang berbeza..

Di kalangan wanita

Bagi orang dewasa, tanpa mengira jantina, nilai rujukan berikut untuk kepekatan leukosit dalam unit mutlak (* 10⁹) telah ditetapkan:

  • had bawah - 4 * 10⁹ / l;
  • had atas - 9 * 10⁹ / l.

Beberapa makmal menetapkan had yang sangat baik untuk bilangan sel darah putih dalam norma, tetapi garis panduan yang diterima umum adalah 4-9 unit mutlak..

Untuk mengetahui tahap leukosit anda, cukup untuk menderma darah dari jari

Pada lelaki

Jantina tidak mempengaruhi berapa banyak sel darah putih yang dimiliki oleh orang dewasa yang sihat. Oleh itu, nilai rujukan untuk lelaki dilampirkan dalam kerangka yang sama - dari 4 hingga 9 * 10⁹ / l. Telah diperhatikan bahawa pada 95% orang yang sihat tahap leukosit sesuai dengan nilai rujukan yang digunakan sebagai dasar. Selebihnya mempunyai penyimpangan yang tidak disebabkan oleh faktor patologi, mereka dianggap sebagai norma individu, yang sering merupakan ciri keturunan tubuh.

Pada kanak-kanak

Kadar leukosit dalam darah pesakit muda berkaitan dengan berapa umur anak:

  • sehingga 1 tahun - 6.5 - 12.5 * 10⁹ / l;
  • 1-3 tahun - 5-12 * 10⁹ / l;
  • 3-6 tahun - 4.5-10 * 10⁹ / l;
  • 6-16 tahun - 4.3-9.5 * 10⁹ / l.

Walaupun terdapat sebilangan kecil kumpulan sel darah ini, beberapa pecahan leukosit dibezakan, yang masing-masing bertanggungjawab terhadap sesuatu, melakukan fungsi tertentu. Gambaran peratusan pecahan leukosit yang berbeza ditunjukkan oleh formula leukosit.

Formula leukosit dan tafsirannya pada orang dewasa

Jenis leukosit ditunjukkan dalam pecahan, nilai rujukannya ditunjukkan dalam jadual berikut. Semasa penyahkodan ujian darah umum (CBC), formula leukosit pesakit dibandingkan dengan nilai rujukan, kerana penyimpangan parameter pecahan dari norma adalah nilai diagnostik penting.

Jadual. Kira-kira leukosit normal untuk menyahkod CBC pada orang dewasa

PecahanPeratusan kandungan
Basofil0 - 1
Limfosit19 - 37
Monosit3 - 11
Menetang neutrofilenam belas
Neutrofil bersegmen47 - 72
Eosinofil0.5 - 5

Dari jadual dapat dilihat bahawa pecahan leukosit terkecil terdiri dari basofil - sel-sel langka sistem imun yang terlibat dalam pelancaran tindak balasnya yang perlahan dalam bentuk proses keradangan. Biasanya, mereka tidak boleh dikesan atau harus diperhatikan dalam darah dalam jumlah minimum. Sekiranya penunjuk tidak kira berapa banyak melebihi norma, ini dianggap sebagai kemungkinan perkembangan patologi:

  • kolitis ulseratif;
  • anemia hemolitik;
  • Penyakit Hodgkin;
  • nefrosis;
  • cacar air;
  • kekurangan hormon tiroid dan lain-lain.

Peningkatan tahap basofil sering dipicu oleh terapi hormon (contohnya, ubat estrogen atau ubat yang mengurangkan aktiviti tiroid).

Limfosit adalah pecahan leukosit kedua terbesar setelah neutrofil tersegmentasi. Kumpulan ini adalah "senjata" utama sistem kekebalan tubuh dan mempunyai sel yang dapat mengesan patogen, sel pembunuh dan pembantu dan pecahan lain yang menarik.

Keadaan penurunan kepekatan limfosit dalam formula leukosit disebut limfopenia, dan peningkatan kandungan sel-sel ini disebut limfositosis. Sebab-sebab perkembangan keadaan ini berbeza-beza..

Leukositosis eosonofilik di bawah mikroskop

Monosit adalah fagosit terbesar dan paling aktif dalam darah saluran periferal dan mempunyai peningkatan kemampuan pencernaan intraselular makromolekul patogen. Tahap penurunan leukosit ini dalam darah disebut monositopenia, peningkatan tahap disebut monositosis..

Neutrofil adalah kumpulan leukosit terbesar yang beredar dalam darah. Neutrofil matang mempunyai nukleus bersegmen penuh, yang mana ia disebut bersegmen. Dalam neutrofil yang tidak matang, inti tidak mempunyai segmentasi dan mempunyai bentuk batang memanjang, yang mana ia disebut tusukan. Neutrofil matang adalah peserta aktif dalam fagositosis, disertai dengan kematian leukosit "habis". Penurunan pecahan dalam darah ini disebut neutropenia, peningkatan kepekatan disebut leukositosis neutrofil (atau neutrofil).

Eosinofil adalah pecahan kecil leukosit, yang pada dasarnya tidak tinggal di dalam darah, tetapi berada di dalam tisu. Tahap rendah eosinofil (eosinopenia) dalam ujian darah umum dengan formula leukosit menentukan keadaan serius pesakit selepas operasi.

Eosinofilia (peningkatan kepekatan leukosit ini) adalah ciri penyakit tisu penghubung, pencerobohan parasit, imunodefisiensi, tumor dan keadaan alergi, termasuk asma bronkial.

Seperti yang ditunjukkan dalam analisis umum?

Untuk memahami kajian darah secara bebas, anda harus mengetahui bagaimana leukosit dan pecahannya ditunjukkan dalam hasil analisis. Untuk sebutan dalam hasil ujian klinikal, singkatan dalam huruf Latin digunakan:

  • WBC - ini adalah sebutan sekumpulan pecahan leukosit, atau sel darah putih, oleh itu singkatannya - sel darah putih;
  • BA - singkatan bermaksud bahawa ini adalah leukosit basofil;
  • LUM - limfosit;
  • MON - monosit;
  • NEUT, neutrofil;
  • EO - eosinofil.

Di sebelah simbol-simbol ini dalam dokumen analisis, biasanya ada ikon%, yang menunjukkan bahawa data dalam nilai relatif.

Mengapa tahapnya meningkat?

Kemampuan untuk memahami kontraksi, tentu saja, tidak cukup untuk diagnosis bebas, kerana terdapat banyak sebab untuk peningkatan kepekatan leukosit dalam darah. Semasa menentukan sebab yang tepat, doktor tidak hanya bergantung pada data analisis, tetapi juga pada gambaran gejala dan sejarah pesakit. Senarai kemungkinan faktor yang memprovokasi peningkatan kepekatan leukosit dalam darah:

  • jangkitan bakteria, virus, kulat;
  • proses purulen, sepsis;
  • keradangan akut;
  • trauma;
  • trimester kehamilan terakhir;
  • tempoh selepas bersalin (menyusui) pada wanita;
  • infarksi miokardium.

Leukositosis juga merupakan ciri gambaran klinikal neoplasma malignan..

Sebab kandungan diturunkan

Leukopenia boleh dicetuskan oleh pelbagai keadaan patologi:

  • Penyakit Addison-Birmer;
  • aplasia atau hipoplasia sumsum tulang;
  • kekurangan imun dan penyakit tumor;
  • penyakit limpa;
  • anemia yang merosakkan;
  • kerosakan pada tisu sumsum tulang oleh ubat atau bahan kimia tertentu.

Semasa mengubati dengan beberapa ubat, perlu memantau petunjuk formula leukosit sekurang-kurangnya 1 kali dalam 2 bulan dan bertindak balas tepat pada masanya terhadap penyimpangan. Ubat-ubatan yang menurunkan jumlah leukosit dalam darah termasuk ubat antispasmodik dan antiepileptik, thyreostatics, NSAID, dan beberapa antibiotik.

Cara menambah jumlah?

Penurunan tajam dalam jumlah leukosit mungkin disebabkan oleh radiasi atau kemoterapi, serta penyakit serius. Leukopenia memerlukan langkah-langkah yang kompleks untuk mengembalikan bilangan leukosit ke tahap yang sama, berapa banyak yang normal. Ini bermaksud mematuhi diet khas, penggunaan ubat-ubatan yang merangsang leukopoiesis (pengeluaran leukosit) dan penggunaan ubat-ubatan rakyat yang dipersetujui dengan doktor. Untuk tujuan ini, decoctions dan infusions biasanya digunakan:

  • kayu cacing;
  • ekor kuda padang;
  • knotweed;
  • motherwort.

Diet terapeutik untuk leukopenia berdasarkan diet yang kaya dengan vitamin dan asid amino. Yang paling berguna ialah folik (B9) dan asid askorbik (vitamin C). Keutamaan dalam menu harus diberikan kepada sayur-sayuran, beri dan buah-buahan, herba, kacang hijau. Penggunaan produk yang mengandungi emas, aluminium dan kobalt harus dielakkan, dan jumlah produk sampingan (ginjal, hati, dll.) Harus diminimumkan.

Video berguna

Tonton video ilmiah mengenai peranan leukosit dalam darah manusia: