Basofil dalam ujian darah

Walaupun kekurangan basofil, dibandingkan dengan sel darah lain, sama sekali tidak mungkin mengatakan bahawa mereka kurang penting bagi tubuh. Seperti semua sel darah putih, basofil melakukan fungsi perlindungan, menjadi yang pertama bertindak balas terhadap alergen atau jangkitan. Reaksi mereka membawa kepada mobilisasi sel yang tersisa dari jenis ini - granulosit ke fokus lesi.

Seperti sel darah lain, basofil dapat mengubah kepekatannya, yang sering merupakan tanda penyakit, kadang-kadang agak serius. Oleh itu, jika, setelah lulus analisis, ternyata basofil dalam darah diturunkan atau meningkat, maka anda harus pergi ke pakar untuk berunding dan pemeriksaan komprehensif secepat mungkin..

Ciri dan fungsi asas basofil

Basofil adalah subtipe granulosit, bersama dengan sel darah seperti neutrofil dan eosinofil, dan merupakan sejenis leukosit yang juga merangkumi limfosit dan monosit. Granulosit basofilik mempunyai nukleus berbentuk S, yang agak sukar dilihat walaupun pada mikroskop yang kuat kerana butiran histamin dan mediator alergen lain yang menghalang sitoplasma.

Sel-sel ini adalah yang terbesar dari semua granulosit. Mereka mengandungi sebilangan besar pengantara proses alergi dan keradangan: histamin, prostaglandin, serotonin, leukotrienes, dll. Basofil bertindak sebagai mediator dalam pembentukan reaksi alergi yang berkaitan dengan jenis langsung (kejutan anaphylactic).

Berkat sel darah ini, racun tersekat, yang menghalang penyebarannya ke seluruh badan. Selain itu, basofil bertanggung jawab untuk mengatur pembekuan, yang dihasilkan oleh heparin. Di permukaan mereka, mereka membawa imunoglobulin E, dan memiliki kemampuan untuk melakukan lisis sel (pembubaran) atau degranulasi (pelepasan butiran) setelah bersentuhan dengan alergen.

Apabila granulosit basofilik larut, banyak bahan aktif biologi di atas dilepaskan. Ini membentuk manifestasi alergi dan proses keradangan yang disebabkan oleh alergen. Basofil mampu menyerap zarah pepejal (fagositosis), tetapi fungsi ini tidak berlaku pada yang utama dan bahkan semula jadi.

Tugas utama sel-sel ini adalah degranulasi cepat, yang menyebabkan peningkatan bekalan darah, kebolehtelapan vaskular, serta aliran cairan dan granulosit lainnya. Maksudnya, tujuan utama basofil adalah untuk menarik sel-sel lain dari spesies ini ke sumber keradangan..

Parameter normal untuk orang dewasa dan kanak-kanak

Oleh kerana granulosit basofilik tergolong dalam jenis leukosit, bilangannya ditentukan sebagai peratusan jumlah keseluruhan sel darah ini. Dalam beberapa kes, nilai mutlak ditunjukkan dalam borang analisis. Norma basofil dalam darah pada orang dewasa, iaitu graviti spesifik, adalah 0-1 peratus dan nilai mutlak adalah 0-0.065 * 10 9 g / l.

Petunjuk normal granulosit basofilik pada kanak-kanak hampir sama seperti pada orang dewasa dan sama dengan 0,4-0,9%. Dalam bentuk analisis perubatan, maklumat mengenai sel-sel ini adalah seperti berikut: VA% (basofil) - petunjuk relatif dan VA (abs. Basophils) - kandungan basofil mutlak. Anda boleh membaca lebih lanjut mengenai basofil dalam darah anak dalam artikel ini..

Apa kata penyimpangan dari norma??

Tahap basofil dalam darah adalah sejenis petunjuk adanya proses alahan atau keradangan di dalam tubuh manusia. Petunjuk ini tidak menentukan dalam membuat diagnosis, tetapi dalam kebanyakan situasi doktor perlu memahami gambaran lengkap yang menentukan aktiviti fungsional leukosit. Dengan pertolongannya, adalah mungkin untuk mengesan reaksi sel darah putih sebagai tindak balas terhadap tindakan pelbagai patogen.

Petunjuk basofil meningkat

Kandungan mutlak sel-sel ini tidak tetap. Ia boleh dipengaruhi oleh banyak faktor endogen dan eksogen. Pada masa yang sama, peningkatan ketara dalam basofil (lebih dari 0,2 * 10 9 g / l) sangat jarang diperhatikan, tetapi kurang jelas adalah fenomena yang sering terjadi. Pada orang dewasa, sebab yang paling biasa untuk peningkatan basofil dalam darah adalah seperti berikut:

  • penyakit organ hematopoietik (anemia hemolitik);
  • diabetes mellitus, keracunan pelbagai etiologi, cacar air;
  • myxedema - kegagalan pankreas;
  • penyakit akut dan kronik sistem pencernaan (gastritis, kolitis ulseratif, ulser perut dan 12 ulser duodenum);
  • reaksi alahan: kerosakan pada organ pernafasan, gatal-gatal, urtikaria, dermatitis, eksim dan lain-lain;
  • neoplasma pada paru-paru dan bronkus pada peringkat awal.

Penyebab basofil yang meningkat adalah pengambilan ubat kortikosteroid, estrogen atau hormon yang ditetapkan untuk disfungsi tiroid. Reaksi alergi dan patologi darah adalah kumpulan keadaan yang paling biasa apabila kelebihan norma sel-sel ini dicatat dalam ujian darah orang dewasa. Pada seorang kanak-kanak, manifestasi serupa disebabkan oleh alasan yang serupa, tetapi masih perlu ditambahkan keracunan dengan bahan beracun dan pencerobohan helminthik kepada mereka.

Patologi darah yang membawa kepada basofilositosis merangkumi senarai penyakit seperti leukemia akut dan kronik (patologi malignan sistem hematopoietik), penyakit Hodgkin atau limfogranulomatosis (patologi malignan sistem limfatik), polisitemia sebenar (kerosakan jinak pada sistem hematopoietik). Setiap patologi yang disenaraikan boleh menyebabkan peningkatan jumlah kumpulan leukosit mana pun, tidak termasuk granulosit basofilik.

Proses yang menjalankan fungsi perlindungan tubuh daripada pengaruh buruk dapat terjadi pada sistem pernafasan, saluran kencing, dan pencernaan. Pengaruh negatif faktor memberi isyarat untuk memicu tindak balas imun, akibatnya hormon dan enzim yang terdapat dalam butiran basofil menjadi perlu.

Penyebaran granulosit basofilik membawa kepada pembebasan prostaglandin, histamin dan unsur-unsur lain, yang merupakan dorongan untuk memulakan reaksi tisu pelindung terhadap antigen yang telah memasuki tubuh. Di samping itu, terdapat beberapa keadaan bukan patologi lain di mana basofil juga dapat ditingkatkan. Sebab seperti itu pada wanita termasuk keadaan sebelum bermulanya kitaran haid dan tempoh ovulasi, tetapi, sebagai peraturan, dengan mereka, peningkatan tahapnya tidak tinggi..

Perlu juga disebutkan bahawa kekurangan zat besi dalam badan sering menyebabkan peningkatan bilangan basofil. Dari yang disebutkan sebelumnya, ini menunjukkan bahawa jika ujian darah umum menunjukkan peningkatan kandungan sel-sel ini, maka apa artinya kenaikan tersebut hanya dapat difahami oleh pakar. Diagnosis sendiri dalam situasi seperti itu tidak akan membawa hasil yang diinginkan, dan kelewatan berjumpa doktor hanya akan memperburuk perkembangan penyakit ini..

Pendekatan untuk menghilangkan basofilositosis

Dalam kebanyakan kes, ketika memilih strategi rawatan yang tepat untuk menyingkirkan pesakit dari penyakit yang mendasari, dan temu janji tepat pada masanya, jumlah basofil kembali normal. Sekiranya penyebab basofilositosis terletak pada penggunaan agen hormon yang berpanjangan, maka ubat dibatalkan atau analognya dipilih yang tidak menyebabkan kesan sampingan seperti itu..

Untuk menormalkan jumlah darah setelah rawatan penyakit berjangkit dan radang, pesakit diberi vitamin tambahan, serta diet dengan memasukkan makanan yang mengandung banyak B12. Pendekatan ini mempunyai kesan yang baik terhadap fungsi hematopoietik, yang mempengaruhi keadaan umum seseorang. Peningkatan tahap basofil yang selalu diperhatikan adalah kebarangkalian tinggi untuk menghidap penyakit kronik yang perlu didiagnosis dan dihapuskan..

Pengurangan kandungan basofil

Perubahan dalam jumlah darah, di mana penunjuk granulosit basofilik diturunkan, disebut basofilopenia. Ia berbicara mengenai penipisan rizab sel darah putih (leukosit) pada organ hematopoietik. Dalam beberapa kes, semasa melakukan ujian darah, didapati bahawa basofil tidak ada. Sebab-sebab penurunan bilangan granulosit ini pada orang dewasa mempunyai julat yang agak luas..

Daripada jumlah ini, menonjolkan:

  • penyakit berjangkit akut;
  • peningkatan aktiviti fizikal, termasuk sukan;
  • berpuasa berpanjangan, diet ketat yang menyebabkan keletihan badan;
  • hipertiroidisme - peningkatan pengeluaran hormon tiroid;
  • Sindrom Cushing - hiperfungsi korteks adrenal (hiperkortisolisme).

Selalunya, penurunan jumlah VA diperhatikan pada wanita hamil pada trimester pertama. Tetapi nilai tersebut dianggap salah, kerana tahap sel-sel ini, seperti yang lainnya, jatuh disebabkan oleh peningkatan jumlah darah dengan meningkatkan bahagian cairnya. Akibatnya, ternyata jumlah basofil tetap tidak berubah, tetapi kepekatan per unit isipadu menurun. Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa tidak semua keadaan yang membawa kepada basofilopenia memerlukan rawatan perubatan..

Selalunya unsur darah ini kembali ke tahap normal dengan sendirinya. Penurunan tahap basofil pada orang dewasa tidak mempunyai nilai yang jelas untuk diagnosis, jadi seringkali tidak perlu memperhatikan turun naik kecil. Tetapi dengan penurunan atau peningkatan nilai sel darah ini, doktor kemungkinan besar akan menetapkan satu set langkah diagnostik tambahan untuk mencari penyebab penyimpangan ini.

Apa yang perlu dilakukan apabila tahap basofil meningkat dan apa maksudnya?

Bahan-bahan tersebut diterbitkan untuk tujuan maklumat sahaja, dan bukan merupakan preskripsi untuk rawatan! Kami mengesyorkan agar anda berjumpa dengan pakar hematologi di hospital anda!

Pengarang bersama: Natalya Markovets, ahli hematologi

Tahap basofil meningkat menunjukkan masalah dalam badan. Sel-sel ini adalah sejenis petunjuk, jadi jika terdapat penyimpangan, anda harus mendapatkan nasihat perubatan dan mengetahui sebab peningkatan jumlahnya..

Kandungan:

Sekiranya, berdasarkan hasil ujian darah, ternyata basofil meningkat, ada alasan serius untuk dikhawatirkan. Jumlah sel darah ini tidak signifikan, tetapi peranannya untuk tubuh sangat besar. Itulah sebabnya penyimpangan tidak boleh diabaikan..

Basofil di bawah mikroskop

Apa itu basofil?

Pertama, mari kita pertimbangkan jenis sel mereka - basofil. Mereka tergolong dalam kategori leukosit, iaitu sel darah putih. Ini adalah bentuk khas dari granulosit yang dipanggil. Mereka secara tidak langsung mengambil bahagian dalam pertahanan tubuh daripada jangkitan dan perengsa..

Jenis leukosit granulosit

Sifat pendidikan dan norma kandungan

Basofil terbentuk di sumsum tulang, iaitu dalam proses granulositik. Mereka memasuki aliran darah periferal, sehingga tersebar ke seluruh tisu. Di sana mereka menjalankan fungsinya, tinggal di dalam badan sehingga dua belas hari..

Tubuh manusia menghasilkan sejumlah kecil basofil. Norma yang berkaitan dengan jumlah formula limfosit berkisar antara 0,5-1%. Jumlah ini cukup untuk aktiviti yang sihat, dan penyimpangan sering menunjukkan proses patologi. Nilai mutlak norma adalah 0.01-0.065 * 10 9 unit per liter darah.

Bentuk leukositKiraan sel darah putih
%nilai mutlak (X 10 9 / l)
Menetang neutrofil1-60.04-0.3
Neutrofil bersegmen47-722.0-5.5
Eosinofil0.5-50.02-0.3
Basofil0-10.0-0.065
Limfosit19-371.2-3.0
Monosit3-110.09-0.6

Jadual: Norma kandungan basofil dan bentuk leukosit lain

Sekiranya orang dewasa mempunyai basofil yang tinggi, keadaan ini disebut basofilia. Fluktuasi kecil dibenarkan dalam beberapa kategori orang, misalnya, pada wanita, yang berkaitan dengan kitaran haid dan hormon.

Untuk memahami apa basofil dalam ujian darah, anda perlu melihat fungsinya dengan lebih dekat..

Monosit adalah sekumpulan sel, subtipe leukosit. Fungsi utama mereka adalah untuk menjaga sistem kekebalan tubuh manusia, mencegah perkembangan jangkitan, melawan barah dan parasit. Oleh kerana sel-sel ini mempengaruhi limfosit, mereka berperanan penting dalam keseluruhan sistem hematopoietik. Apa yang dikatakan peningkatan dan penurunan tahap monosit??

Fungsi sel

Basofilia menunjukkan kegagalan di kawasan tertentu badan, yang mana sel-sel yang sesuai bertanggungjawab.

Penting! Basofil tidak terlibat secara langsung dalam mengekalkan imuniti. Kumpulan limfosit lain memainkan peranan aktif.

Basofil mensintesis bahan seperti serotonin, heparin, histamin, leukotrienes, prostaglandin, iaitu sebatian yang sangat aktif yang dapat mempengaruhi keadaan manusia ketika menghadapi rangsangan asing.

Fungsi sel jenis ini adalah seperti berikut:

  • penyertaan dalam reaksi alahan;
  • pengenalpastian fokus keradangan dan jangkitan;
  • memprovokasi pengecutan otot licin, mempercepat aliran darah;
  • menggalakkan pembentukan kapilari baru;
  • fagositosis;
  • mengatur pembekuan darah.

Sekiranya basofil dalam darah orang dewasa meningkat, ini bermaksud bahawa dalam satu atau lebih arah terdapat keperluan untuk meningkatkan jumlah sel-sel ini kerana gangguan kehidupan normal.

Fungsi asas basofil

Penting! Tugas utama adalah mengenali dan bertindak balas terhadap alergen. Dalam kes ini, tindak balas dapat berlangsung dengan cepat dalam bentuk kejutan anaphylactic, apabila hanya basofil yang terlibat. Dengan melekatnya limfosit, alergi jenis tertunda berlaku, yang kurang berbahaya bagi manusia.

Gejala dan penyebab peningkatan

Agak sukar untuk mengasingkan gejala-gejala tertentu bahawa basofil dalam darah meningkat. Semuanya bergantung pada alasan yang menimbulkan penyimpangan. Secara umum, keadaan berikut dapat diperhatikan:

  • kelemahan;
  • sedikit peningkatan suhu;
  • ruam kulit, gatal-gatal, kemerahan;
  • batuk;
  • laserasi, bengkak;
  • sakit sendi;
  • pelanggaran najis;
  • perubahan berat badan secara spontan;
  • pembesaran limpa;
  • masalah hati.

Baca juga artikel mengapa limfosit pada orang dewasa dapat diturunkan di laman web kami.

Gejala alahan mungkin menunjukkan basofilia

Apabila tahap basofil meningkat di atas norma, tanda-tanda patologi tertentu membuat mereka merasa. Sangat jarang bahawa tidak ada yang menunjukkan keraguan. Ketiadaan gejala mungkin disebabkan oleh perubahan dalam tubuh pada wanita (haid, ovulasi, kehamilan).

Selalunya berlaku bahawa neutrofil tersegmentasi meningkat dalam darah. Dalam kes ini, anda harus membiasakan diri dengan lebih terperinci mengenai sebab-sebab patologi ini..

Pada wanita hamil, basofilia ringan adalah perkara biasa

Penyebab utama basofilia adalah seperti berikut:

  • reaksi terhadap alergen;
  • sinusitis kronik;
  • helminthiasis;
  • peringkat awal penyakit berjangkit;
  • penipisan imuniti;
  • penyakit sistem hematopoietik;
  • anemia;
  • Limfoma Hodgkin;
  • disfungsi kelenjar tiroid, diabetes;
  • hepatitis;
  • mengeluarkan limpa;
  • onkologi paru;
  • penyakit gastrousus kronik;
  • terapi radiasi;
  • mengambil ubat hormon.

Untuk mengetahui gambaran dan penyebab pelanggaran yang tepat, perlu melakukan ujian darah terperinci, dan juga melakukan beberapa kajian tambahan. Perkara ini berlaku terutamanya bagi pesakit yang mempunyai kecurigaan adanya patologi serius..

Penyelesaian masalah

Adalah mungkin untuk menormalkan penunjuk basofil hanya melalui rawatan berkualiti tinggi terhadap penyakit yang mendasari yang menyebabkan peningkatannya. Hanya setelah menghilangkan rangsangan, perubahan positif mungkin berlaku.

Mengenai alahan, untuk mengetahui bahan yang menyebabkan reaksi yang tidak diingini, ujian pengaktifan basofil dilakukan. Untuk ini, sel-sel yang diperoleh dari darah pesakit digunakan. Kaedah in vitro digunakan agar tidak membahayakan kesihatan seseorang dan tidak menyebabkan dia tidak selesa semasa percubaan.

Catatan: Reaksi badan terhadap bahan yang digunakan memungkinkan untuk mengenal pasti sumber alergen yang berpotensi tidak diketahui sebelumnya. Ujian sedemikian sangat relevan dengan adanya dermatitis atopik..

Adalah mungkin untuk menormalkan basofil dalam darah apabila meningkat sebahagiannya dengan cara berikut:

  • berhenti menggunakan ubat-ubatan yang boleh memprovokasi peningkatan sintesis sel-sel ini;
  • memperkaya menu dengan makanan yang mengandungi zat besi;
  • menghilangkan kekurangan vitamin B12.

Dianjurkan untuk mengisi kekurangan vitamin B12 dan zat besi

Sekiranya terdapat basofilia, adalah mustahak untuk memeriksa dengan doktor penyebab perkembangannya dan mengambil langkah-langkah untuk menghilangkannya. Walaupun tidak ada sel-sel ini di dalam tubuh manusia seperti limfosit lain, peningkatan kepekatannya walaupun dengan peratusan kecil dapat memberi kesan negatif kepada kesihatan, dan kadang-kadang bahkan mengancam nyawa, seperti dalam reaksi alergi yang cepat.

Penyebab peningkatan tahap basofil dalam darah - norma untuk kanak-kanak, lelaki dan wanita, bagaimana menurunkannya

Basofil adalah sejenis sel darah putih yang membantu mengekalkan fungsi imun. Peranan mereka adalah untuk mengenal pasti dan memusnahkan patologi barah pada peringkat awal. Juga, badan putih membantu mengetatkan luka dan luka, mencegah reaksi alergi. Sekiranya basofil meningkat di dalam badan, keadaan ini dapat menjadi akibat dari perkembangan pelbagai penyakit, termasuk hipotiroidisme dan polisitemia..

Apa itu basofil

Tubuh manusia menghasilkan pelbagai jenis sel darah putih. Mereka berfungsi untuk menjaga kesihatan, melindungi dari virus, bakteria, parasit dan jangkitan jamur. Basofil adalah salah satu jenis badan putih seperti itu (membentuk sekitar 0.5% dari jumlah keseluruhan). Mereka dihasilkan di sumsum tulang, tetapi kadang-kadang ia dapat dijumpai dalam jumlah kecil di semua tisu badan. Sekiranya tahap sel-sel ini rendah, ia dikaitkan dengan reaksi alergi yang serius. Sebaliknya, peningkatan basofil dalam darah mungkin disebabkan oleh perkembangan jenis kanser tertentu..

Untuk apa basofil dalam darah bertanggungjawab?

Peranan utama basofil adalah untuk mencegah bakteria dan jangkitan berbahaya masuk ke dalam badan. Sel-sel ini membantu menyembuhkan luka, luka, membentuk kerak pelindung (melalui limfosit). Semasa proses penyembuhan, pemusnahan sel-sel putih terjadi, gatal-gatal, kerengsaan muncul, tisu di dekat luka dapat membengkak. Namun, ini bukan semua. Basophil melakukan beberapa fungsi tambahan:

  1. Mereka mengandungi heparin (pengencer darah aktif) yang menghalang darah dari pembekuan.
  2. Mereka mencegah munculnya reaksi alahan, kejutan anaphylactic. Apabila sistem kekebalan tubuh terdedah kepada peningkatan pendedahan kepada antigen, sel putih mengeluarkan histamin, mendorong pengeluaran agen khas (antibodi) yang disebut imunoglobulin. Ia membantu menenangkan kulit gatal.
  3. Membunuh parasit seperti kutu.
  4. Lawan toksin.
  • Teh Kalmyk - komposisi, faedah dan keburukan. Cara membancuh teh Kalmyk - resipi dengan garam dan susu
  • Kuah untuk pasta - resipi dengan foto. Cara menyediakan kuah pasta dengan atau tanpa daging cincang
  • Paracetamol - dari mana arahan penggunaan juga membantu. Cara pengambilan parasetamol untuk kanak-kanak dan orang dewasa

Kadar basofil dalam darah

Analisis yang dilakukan dalam keadaan klinikal adalah satu-satunya cara untuk mengetahui apakah basofil berada di atas normal. Selalunya, peningkatan jumlah sel putih tidak mempunyai gejala yang jelas, oleh itu doktor jarang merujuk pesakit untuk pemeriksaan. Walau bagaimanapun, sebab kenaikan tersebut dapat dikenal pasti dengan penghantaran ujian darah umum. Apakah norma untuk basofil? Dengan mengambil kira ciri-ciri individu, dalam tubuh manusia harus ada 1 hingga 300 daripadanya per μl (mikroliter).

Basofil hanya merangkumi 0.5% daripada semua leukosit. Sebagai tambahan kepada jenis badan ini, yang berikut terdapat dalam darah:

  1. Neutrofil. Ini adalah kumpulan leukosit terbesar. Mereka mengatasi keadaan berjangkit yang teruk.
  2. Eosinofil. Membantu Melawan Jangkitan Parasit.
  3. Limfosit adalah sebahagian daripada sistem imun, mencegah pencerobohan patogen (bakteria, virus).
  4. Monosit melawan antigen, jangkitan pada aliran darah, membantu memperbaiki tisu yang rosak, memusnahkan sel barah.

Basofil meningkat

Peningkatan basofil dapat menghalang pembentukan sel darah baru. Akibatnya, keadaan patologi yang teruk berkembang, misalnya, leukemia myeloid kronik. Basofilia tidak selalu berbahaya, tetapi peningkatan tahap sel putih harus dilakukan dengan sangat berhati-hati. Ini mungkin menunjukkan penyakit berikut:

  • jangkitan virus (cacar air, batuk kering);
  • proses radang usus;
  • Penyakit Crohn;
  • dermatitis kronik, sinusitis;
  • tercekik, asma;
  • penyakit myeloproliferative (polisitemia, myelofibrosis);
  • Limfoma Hodgkin;
  • penyakit metabolik (myxedema, hiperlipidemia);
  • anemia hemolitik;
  • patologi endokrin (hipotiroidisme, peningkatan tahap estrogen).

Sebab peningkatan basofil dalam darah

Kehadiran sel putih tahap normal menyumbang kepada pemeliharaan kesihatan, terlibat dalam perlindungan terhadap jangkitan. Sekiranya basofil dalam darah meningkat, ini mungkin menunjukkan perkembangan penyakit berbahaya. Salah satunya adalah barah sumsum tulang, yang menyebabkan pengeluaran sejumlah besar granulosit. Dalam keadaan seperti itu, basofil meningkat dengan cepat dan menyumbang 20% ​​daripada semua leukosit. Sebab-sebab lain yang mempengaruhi peningkatan bilangan sel putih:

  • jangkitan virus akut;
  • gatal-gatal;
  • akibat splenektomi (pembedahan);
  • myxedema;
  • mendapatkan antigen ke dalam darah (alergi);
  • kekurangan zat besi;
  • kolitis ulseratif;
  • mastositosis sistemik;
  • tumor malignan;
  • gangguan myeloproliferative (leukemia myeloid kronik, myelofibrosis);
  • polisitemia.

Pada orang dewasa

Basofil, bersama dengan subpopulasi sel lain (eosinofil, limfosit, monosit) dapat menyebabkan peningkatan jumlah leukosit dalam darah dan perkembangan barah. Apa sebab lain terdapat peningkatan sel putih dalam tubuh orang dewasa:

  • fungsi tiroid yang tidak betul;
  • penyakit hati dan buah pinggang;
  • tahap progesteron rendah;
  • penyakit vaskular kolagen;
  • patologi limpa;
  • asma;
  • tindak balas alahan, hipersensitiviti terhadap ubat tertentu;
  • diabetes;
  • jangkitan virus, bakteria.

Kadang-kadang peningkatan basofil dalam darah dapat diperhatikan semasa terapi dan mengambil ubat tertentu. Apabila anda menerima sedikit dos radiasi (saluran sinar-X), tahap sel putih meningkat, tetapi ini adalah perkara biasa. Tempoh pemulihan selepas penyakit berjangkit juga dicirikan oleh peningkatan leukosit. Ini menunjukkan bahawa tubuh berusaha keras untuk kesihatan..

Basofil meningkat pada orang dewasa

Basofil (BASO, BA) adalah populasi kecil leukosit. Sitoplasma kumpulan sel ini mengandungi butiran yang diisi dengan bahan aktif. Sekiranya basofil relatif pada orang dewasa dalam darah lebih dari 1%, dan yang mutlak lebih dari 0,65 * 10 9 / l, maka ini menunjukkan keradangan, alergi, dan ini bermakna hasil ujian meningkat.

Peningkatan basofil dalam darah disebut basofilia, agak jarang berlaku, dan menunjukkan terutamanya alergi, keradangan, helminthiasis, jarang - pelanggaran hematopoiesis.

Sebab peningkatan basofil

Basofil, bersama dengan limfosit, eosinofil, imunoglobulin (Ig), tergolong dalam sistem pertahanan imun, terlibat dalam pembentukan tindak balas alergi dan pertahanan anthelmintik. Dalam fokus reaksi keradangan atau alergi, kandungan BASO, eosinofil dan IgE meningkat secara serentak.

Sebab mengapa basofil dapat meningkat dalam darah lelaki dan wanita dewasa adalah:

  • jangkitan akut yang disebabkan oleh virus pernafasan, virus cacar air;
  • alahan;
  • helminthiasis;
  • pengenalan serum atau protein asing yang lain;
  • penyakit keradangan asal berjangkit dan tidak berjangkit - tuberkulosis, kolitis ulseratif, hepatitis, sinusitis, nefrosis;
  • tempoh ovulasi pada wanita;
  • gangguan endokrin - hipotiroidisme, diabetes yang bergantung kepada insulin, tahap estrogen yang tinggi;
  • mengambil estrogen, ubat antitiroid;
  • Anemia kekurangan zat besi;
  • splenektomi;
  • tekanan;
  • patologi hematopoiesis:
    • malignan - leukemia myeloid kronik, leukemia basofilik akut dan kronik, myelofibrosis;
    • polycythemia vera atau eritremia;
  • gangguan autoimun - artritis reumatoid, dermatitis;
  • Penyakit Hodgkin - onkologi sistem limfa.

Peningkatan BASO boleh disebabkan oleh wanita yang disebabkan oleh hipotiroidisme. Disfungsi kelenjar tiroid ditunjukkan oleh penurunan kandungan hormon perangsang tiroid, kemerosotan daya kerja, kegemukan, pada orang dewasa, edema orbit mata terbentuk, pendengaran berkurang kerana edema tiub Eustachian, suara menjadi kasar.

Basofil yang meningkat pada orang dewasa bererti bekerja dalam keadaan yang tidak baik. Peningkatan BASO pada ahli radiologi, fenomena ini dijelaskan oleh fakta bahawa mereka selalu terdedah kepada dos radiasi kecil.

Peningkatan hasil ujian tidak selalu menunjukkan penyakit. Peningkatan basofil dalam analisis pada wanita mungkin menunjukkan jumlah hormon estrogen yang tinggi, yang bermaksud bahawa perubahan kandungan BASO dalam darah bergantung pada fasa kitaran haid..

Peningkatan granulosit semasa ovulasi, pada hari-hari pertama kitaran, pada trimester pertama kehamilan.

Basofil untuk alahan

Sebab-sebab peningkatan kandungan basofil dalam darah adalah alahan:

  • jenis segera - berkembang dengan segera, berlaku dengan kerosakan pada tisu mereka sendiri, yang ditunjukkan oleh kejutan anaphylactic, urtikaria;
  • jenis tertunda - terbentuk dalam 2 hari, dimanifestasikan oleh asma, dermatitis kontak, patologi autoimun.

Peningkatan basofil disebabkan oleh peningkatan kepekatan IgE dalam darah - imunoglobulin utama yang terlibat dalam pembentukan tindak balas alergi terhadap kehadiran antigen. Pada awal reaksi alergi jenis segera - urtikaria, anafilaksis, jumlah BA menurun.

Ini bermaksud bahawa granulosit aktif bergerak ke fokus reaksi alergi, kerana kandungan populasi ini dalam aliran darah menurun. Sumsum tulang dengan cepat mengimbangi kekurangan granulosit basofilik, dan pada hari-hari berikutnya, peningkatan tahap BA diperhatikan.

Apabila basofil, eosinofil, IgE meningkat dalam darah, ini menunjukkan pembentukan alergi, tetapi pelanggaran seperti itu lebih sering terjadi pada anak daripada pada orang dewasa.

Pada orang dewasa, alahan adalah kronik. Di samping itu, penyakit alergi pada orang dewasa boleh berlaku dalam bentuk apabila, misalnya, dermatitis atopik disertai oleh asma bronkial, konjungtivitis alergi atau demam hay.

Peningkatan basofil dengan alahan ditunjukkan oleh sedikit penyimpangan mereka dari norma. Jadi, BA relatif pada dermatitis atopik adalah 1% - 2%, sementara norma pada wanita dan lelaki adalah dari 0% hingga 1%.

Ujian darah untuk eritremia

Petunjuk kandungan basofil mutlak dalam hasil kajian untuk eritremia, penyakit kronik yang mempengaruhi sumsum tulang dan menyebabkan peningkatan pengeluaran semua jenis sel darah pada orang dewasa.

Kebanyakan orang dewasa sakit dengan eritremia. Pada kanak-kanak di bawah umur 5 tahun, eritremia tidak berlaku. Pembentukan eritremia pada orang dewasa mengatakan:

  • pendarahan tanpa henti jangka panjang selepas pencabutan gigi;
  • sakit kepala, kelemahan;
  • kemerahan hujung jari dengan rasa sakit yang membakar;
  • gatal-gatal pada kulit yang teruk selepas bersentuhan dengan air - selepas mencuci, berenang;
  • manifestasi alahan pada kulit.

Dalam ujian darah, pada awal eritremia, terdapat peningkatan kadar eritrosit, platelet, dan basofil. Terdapat peningkatan limpa, kemunculan trombophlebitis, pembekuan darah di urat dan arteri di bahagian ekstremitas.

Ketika penyakit ini berkembang, selain basofilia, eritrosit dan trombositosis, platelet besar muncul dalam darah, jumlah neutrofil meningkat, leukositosis lebih dari 15 * 10 9 / l.

Pada tahap eritremia yang diperluas, yang lebih sering diperhatikan pada orang dewasa yang sudah berusia tua, penipisan badan dan sistem hematopoietik diperhatikan. Pesakit mengalami penurunan basofil, leukosit, platelet. Ini bermakna bahawa orang dewasa mengalami peningkatan pendarahan dan peningkatan risiko strok, serangan jantung..

Basofil dalam diagnosis

Granulosit basofilik adalah komponen sistem imun. Dan, apabila basofil jauh lebih tinggi daripada norma, dan indikatornya 3% atau lebih, ini bermaksud bahawa proses aktif berkembang di dalam badan, menyebabkan perubahan patologi dalam sistem kekebalan tubuh.

Kegagalan fungsi sistem imun pada orang dewasa mungkin menunjukkan onkologi. Sekiranya peningkatan BA dikaitkan dengan peningkatan monosit hingga 11% dan lebih tinggi, maka sangat mustahak untuk diperiksa untuk barah organ dalaman..

Pada peringkat awal leukemia myeloid, penyakit Hodgkin, peningkatan BASO disertai dengan eosinofil tinggi. Basofil yang meningkat pada wanita boleh disebabkan oleh hipotiroidisme, dan anemia kekurangan zat besi mungkin merupakan penyebab basofilia lain dalam darah pada orang dewasa..

Dalam hipotiroidisme, basofil yang tinggi digabungkan dengan penurunan hemoglobin, eritrosit normal atau sedikit menurun. Dalam anemia kekurangan zat besi, peningkatan basofil, penurunan jumlah eritrosit rata-rata (MCV), hemoglobin eritrosit (MHC), hemoglobin rendah dan hematokrit.

Leukemia basofilik

Leukemia basofilik adalah penyakit darah ganas yang disertai oleh peningkatan berterusan BASO, serta penampilan dalam aliran darah granulosit basofilik yang tidak normal dan tidak matang.

Anomali leukosit basofilik dikaitkan dengan mutasi gen, termasuk yang disebabkan oleh pemindahan kromosom 9 ke kromosom 22 - yang disebut kromosom Philodelphic.

Leukemia basofilik sangat jarang berlaku, pembentukan patologi ini mengatakan:

  • kenaikan suhu;
  • kilat panas;
  • berpeluh;
  • malaise;
  • pembesaran hati, limpa kerana pengumpulan sel-sel tumor di organ-organ ini.

Peningkatan kemungkinan leukemia basofilik ditunjukkan oleh peningkatan serentak, bersamaan dengan BA, pada tahap eosinofil dan neutrofil..

Apa yang perlu dilakukan apabila basofil meningkat

Apabila peningkatan basofil disebabkan oleh penyakit, indikator akan kembali normal setelah penyebab penyimpangannya dari norma dihilangkan. Sekiranya alasan peningkatan hasil ujian adalah anemia kekurangan zat besi, maka ini berarti diet harus diperbaiki, diperkenalkan ke dalamnya:

  • makanan yang mengandungi zat besi - hati ayam, makanan laut, soba;
  • vitamin B9 dan B12, tanpanya zat besi tidak dapat diserap.

Rawatan penyakit di mana terdapat peningkatan basofil, membawa indikator populasi leukosit ini kembali normal. Tetapi kadang-kadang basofil meningkat dikesan pada orang yang sihat semasa pemeriksaan klinikal.

Sekiranya pada wanita penyimpangan seperti itu disebabkan oleh kontraseptif, dan basofil dalam analisis sedikit meningkat, ini bermaksud bahawa setelah ubat dibatalkan, penyebab pelanggaran akan hilang dan jumlah darah akan normal.

Apabila penyimpangan dari norma kecil dan hasil analisis berada dalam lingkungan 2 - 3%, ini tidak bermakna orang itu sakit. Kandungan granulosit basofilik ini dianggap sebagai varian norma..

Namun, disarankan untuk melakukan pemeriksaan lengkap, terutama untuk memperhatikan keadaan sistem gastrointestinal. Sebab terpendam peningkatan basofil darah pada orang dewasa mungkin keradangan kronik saluran pencernaan - kolitis, enterokolitis, ulser gastrik, ulser usus.

Untuk menurunkan basofil dalam kes seperti itu, sebagai tambahan kepada rawatan utama, mereka mengubah diet. Tahap darah BASO dinormalisasi pada orang dewasa jika diet mengandungi cukup sayur-sayuran, buah-buahan, produk tenusu, ikan.

Basofil meningkat pada orang dewasa - apa maksudnya; norma dan penyebab basofilia

Sekarang anda akan mengetahui apa maksudnya jika, sebagai hasil ujian darah, basofil meningkat pada orang dewasa. Formula leukosit adalah kajian untuk menguraikan bilangan setiap subpopulasi leukosit. Hasilnya dinyatakan sebagai peratusan setiap jenis sel atau bilangan mutlaknya.

Biasanya, basofil mewakili populasi sel leukosit terkecil. Berdasarkan bilangan mereka, kehadiran atau ketiadaan reaksi alahan pada pesakit ditentukan. Walau bagaimanapun, nilainya mungkin berubah dengan latar belakang patologi lain: onkologi, jangkitan atau luka radang pada tisu usus, beberapa jenis anemia, kerosakan buah pinggang, dll..

Harga analisis "formula Leukosit" di jabatan makmal swasta - dari 150 rubel. Syarat pelaksanaan bergantung pada beban kerja makmal, maksimum - 1 hari.

Apakah basofil dalam ujian darah?

Basofil adalah subpopulasi sel darah putih. Ciri khas adalah keupayaan inti untuk menyerap pewarna asas. Keupayaan ini menjadikannya mudah untuk membezakan basofil dari sel lain dalam darah..

Ingat bahawa granulosit eosinofilik berwarna merah jambu, dan neutrofil menyerap pewarna berasid dan asas.

Oleh kerana kandungan granul histamin, leukotrien, prostaglandin dan mediator reaksi alahan yang tinggi, inti dalam sitoplasma praktikal tidak dapat dibezakan. Ukuran sel dalam aspek perbandingan jauh melebihi wakil subpopulasi leukosit lain: neutrofil dan eosinofil.

Mengapa basofil diperlukan??

Basophil pada mulanya dianggap bertindak sebagai pendahulu sel mast dalam darah. Asas pernyataan ini adalah kesamaan morfologi dan fungsinya. Kedua-dua jenis sel tersebut mengandungi butiran dan pengantara alergi dalam sitoplasma. Apabila berhubung dengan imunoglobulin kelas E, mereka melepaskan histamin.

Walau bagaimanapun, kajian terperinci mengenai sel membantah anggapan ini. Didapati bahawa basofil memasuki aliran darah dari sumsum tulang yang sudah matang, sementara sel mast matang dalam peredaran sistemik manusia dan hanya kemudian memasuki sel tisu. Adalah adil untuk mengatakan hanya mengenai hubungan kedua-dua jenis sel ini.

Peranan utama basofil: penyertaan dalam perkembangan reaksi alergi - anafilaksis. Ini timbul dengan latar belakang kontak berulang orang dengan bahan yang dengannya dia menunjukkan intoleransi individu. Kekerapan kematian mencapai 20%. Dalam kes ini, basofil dalam darah meningkat menjadi nilai kritikal.

Mekanisme tindak balas pertahanan didasarkan pada kemampuan untuk menghancurkan granulosit basofilik dengan cepat dan melepaskan kandungan selnya. Setelah bersentuhan dengan antigen-antibodi kompleks, sel juga larut.

Mediator alergi memasuki aliran darah dalam jumlah besar, yang mencetuskan tindak balas imun yang khas. Mekanisme pertahanan membolehkan anda menyekat penyebaran toksin melalui organ dan tisu di dalam tubuh manusia. Kemasukan cecair secara semula jadi dengan pelbagai jenis leukosit berlaku di lokasi penyetempatan..

Ciri lain adalah keupayaan untuk menembusi dinding saluran darah melebihi hadnya dan terus wujud di tisu organ. Dalam kes ini, basofil menjadi sel mast tisu penuh..

Terdapat maklumat mengenai aktiviti fagositik dan kemampuan mereka bergerak ketika terdedah kepada rangsangan kimia. Namun, dalam keadaan semula jadi, pelaksanaan fungsi ini diminimumkan..

Basofil - norma pada wanita, lelaki dan kanak-kanak mengikut umur di jadual

Dari segi peratusan, bilangan granulosit basofilik adalah minimum berbanding dengan neutrofil, limfosit, monosit dan eosinofil. Jumlah sel tidak bergantung pada waktu hari, namun, untuk mendapatkan hasil yang paling tepat, disarankan untuk melakukan analisis pada waktu pagi sebelum pukul 10:00..

Penting: kadar basofil dalam darah wanita, lelaki dan kanak-kanak adalah sama.

Nilai normal Peratusan jumlah kiraan leukosit Nilai mutlak
Umur dan jantina tidak penting0 - 1%0 - 0,09 * 10 9 / l

Harus diingat bahawa nilai mutlak menggambarkan gambaran kesihatan yang lebih tepat daripada peratusan. Sekiranya basofil seseorang meningkat dalam ujian darah klinikal, maka kajian kedua ditetapkan menggunakan formula leukosit. Sekiranya perlu, bilangan sel dikira secara manual di bawah mikroskop.

Sekiranya basofil meningkat pada orang dewasa, apakah maksudnya??

Sekiranya basofil meningkat pada orang dewasa, maka pada mulanya doktor membuat andaian mengenai perkembangan tindak balas alergi. Alergen boleh merangkumi makanan, debunga tumbuhan, kelemumur dan epitelium haiwan peliharaan, tungau, debunga tumbuhan dan ubat-ubatan. Jumlah mereka mencapai puluhan ribu, jadi penentuan alergen tertentu dalam praktiknya sukar (untuk ini, satu set ujian khas dengan alergen dilakukan).

Doktor mengumpulkan sejarah pesakit, termasuk kecenderungan keturunan terhadap intoleransi individu terhadap pelbagai bahan. Diagnosis difasilitasi oleh maklumat mengenai reaksi spesifik tubuh manusia untuk bersentuhan dengan alergen tertentu. Sekiranya mustahil untuk menentukan perengsa oleh riwayat alergi, ujian kulit atau pengukuran imunoglobulin spesifik kelas E dalam darah dilakukan.

Cip alahan yang kompleks telah dikembangkan. Berkat yang memungkinkan untuk segera menunjukkan kepekaan pesakit terhadap 110 alergen dari 50 sumber. Kekurangan teknik dengan kosnya yang tinggi.

Sekiranya pakar mengesampingkan reaksi alergi, dan basofil meningkat walaupun dengan ujian berulang, maka penyelidikan tambahan dilakukan.

Penyebab penyakit biasa

Salah satu sebab untuk keadaan ini adalah kolitis ulseratif, apabila keradangan epitel mukosa usus besar manusia berlaku. Kemungkinan penyebab: kecenderungan keturunan, jangkitan dengan patogen, komplikasi selepas mengambil pil perancang atau merokok.

Basofil di atas norma ditentukan dalam hasil ujian untuk anemia hemolitik kronik. Kejadian penyakit ini sangat jarang berlaku. Ia menampakkan diri dalam bentuk pemusnahan sel darah merah darah yang tidak terkawal. Akibatnya, sintesis eritrosit diaktifkan dalam tubuh manusia dan kepekatan produk pereputan mereka meningkat dengan ketara.

Prognosis biasanya baik. Dalam kes perkembangan penyakit dengan latar belakang faktor luaran, sebagai peraturan, pembatalan mereka membawa kepada pemulihan. Pengecualian adalah bentuk patologi kongenital, tetapi dalam kes ini, kaedah perubatan moden memberi seseorang pengampunan jangka panjang..

Pesakit juga harus diperiksa untuk penyakit onkologi pelbagai tempat. Pertama sekali, adalah perlu untuk mengecualikan kerosakan ganas pada sistem peredaran darah (leukemia). Sebagai peraturan, patologi ini disertai oleh penyimpangan dari norma semua parameter ujian darah klinikal..

Walaupun fagositosis bukanlah fungsi utama granulosit basofilik, peningkatannya dapat dilihat semasa jangkitan berjangkit. Contohnya, batuk kering, cacar air atau selesema virus. Pengaktifan imuniti manusia dan peningkatan pengeluaran semua sel darah pelindung berlaku.

Juga, tahap basofil dapat meningkat dengan leukemia myeloid kronik (persatuan eosinofilik-basofilik), myxedema (penurunan sintesis hormon tiroid), nefrosis, penyakit Hodgkin, setelah splenektomi, serta semasa terapi dengan ubat estrogen dan antitiroid..

Apa maksudnya apabila basofil meningkat pada kanak-kanak?

Sebab-sebab peningkatan basofil pada kanak-kanak tidak selalu patologi. Peningkatan jangka pendek dalam kepekatan mereka diperhatikan pada kanak-kanak dengan:

  • keperluan untuk mengambil ubat. Terutama jika mengandungi komponen yang menyebabkan reaksi alergi;
  • pengenalan protein asing;
  • proses keradangan laten yang tidak menampakkan diri dalam bentuk gejala klinikal. Dalam kes ini, disyorkan untuk menjalani pemeriksaan komprehensif dan tidak termasuk radang yang perlahan;
  • vaksinasi baru-baru ini atau gigitan serangga yang boleh mencetuskan tindak balas alergi.

Oleh itu, jangan risau jika anda mendapat hasil yang tidak normal. Dianjurkan untuk mengulangi analisis untuk anak 5-7 hari setelah mengecualikan pengaruh faktor luaran.

Apabila petunjuk yang terlalu tinggi dikenal pasti, pemeriksaan diagnostik skala besar terhadap pesakit kecil dilakukan untuk menetapkan diagnosis. Sebab-sebab peningkatan kepekatan granulosit basofilik serupa dengan yang berlaku pada pesakit dewasa..

Apa maksudnya ini apabila basofil diturunkan pada orang dewasa?

Penurunan sederhana penunjuk terhadap latar belakang terapi dengan kandungan granulosit basofilik yang tinggi adalah tanda kaedah rawatan yang dipilih dengan betul.

Dalam kebanyakan kes, penurunan tahap basofil dalam darah tidak mempunyai nilai diagnostik. Pengecualian adalah kes apabila tidak ada basofil sepenuhnya dan penurunan pada semua sel leukosit..

Sebab yang mungkin berlaku untuk perubahan darah:

  • penipisan badan terhadap latar belakang patologi kronik;
  • penindasan sistem imun;
  • tekanan fizikal atau emosi yang ketara;
  • kerosakan sistem endokrin dan gangguan latar belakang hormon normal. Contohnya, kelebihan hormon tiroid atau kelenjar pituitari anterior;
  • kesan sampingan dari rawatan dengan prednisolon;
  • penurunan fungsi hematopoietik sumsum tulang;
  • tahap akut keradangan paru.

Sekiranya 0 (sifar) ditunjukkan dalam lajur "basofil" dalam hasil analisis untuk orang dewasa atau anak, maka ini mungkin merupakan varian norma fisiologi. Sekiranya tidak ada gejala patologi, keadaan ini tidak memerlukan rawatan perubatan. Bilangan granulosit basofilik yang diperlukan dihasilkan oleh sumsum tulang mengikut keperluan.

Cara menurunkan tahap basofil anda?

Semua rawatan harus ditetapkan secara eksklusif oleh pakar. Kompleks terapi ditentukan oleh penyakit yang mendasari yang menyebabkan penurunan atau peningkatan tahap sel basofilik.

Sekiranya penyimpangan dari norma tidak signifikan, maka kompleks vitamin diresepkan kepada pesakit. Sebagai contoh, vitamin B mempunyai kesan positif terhadap proses hematopoiesis dan mengatur bilangan sel subpopulasi leukosit.

Anda juga boleh mendapatkan vitamin dari makanan, seperti:

  • daging lembu dan jeroan daging lembu (hati, ginjal, lidah);
  • hati babi;
  • arnab;
  • kuning telur ayam;
  • makanan laut (kerang, tiram, ketam);
  • ikan (herring, ikan tenggiri, chum salmon);
  • produk susu yang ditapai (kefir, yogurt, keju kotej);
  • daun selada;
  • bayam;
  • Bawang hijau.

Penggunaan produk ini secara berkala akan membantu mencegah perkembangan anemia..

Sekiranya pesakit mengambil ubat, maka ubat tersebut harus dibatalkan dan analisisnya diulang. Ada kemungkinan ubat-ubatan yang menyebabkan peningkatan kepekatan granulosit basofilik..

Sekiranya jangkitan berjangkit, pada mulanya perlu menjalani terapi antivirus. Gabungan etiologi agen berjangkit ditentukan: virus, bakteria atau kulat mikroskopik.

Apabila jangkitan bakteria dikesan, ujian tambahan dilakukan - antibiotik, yang membolehkan anda memilih ubat yang paling berkesan. Terapi jangkitan virus terdiri daripada pelantikan ubat antivirus dan imunostimulasi. Jangkitan bercampur melibatkan pemilihan kumpulan ubat yang berlainan. Penyakit kulat diatasi dengan jangkitan bakteria, hanya dengan penggunaan antimikotik.

Ringkasan

  • peningkatan tahap basofil, sebagai peraturan, diperhatikan ketika seseorang bersentuhan dengan alergen. Mengehadkan hubungan dengannya membawa kepada normalisasi petunjuk makmal;
  • dengan pengecualian alahan dan pencemaran berjangkit yang jelas, kajian tambahan dijalankan untuk mengenal pasti lesi onkologi kelenjar getah bening dan sumsum tulang;
  • basofil diturunkan pada orang dewasa kerana ketidakseimbangan hormon, mengambil kortikosteroid atau keadaan tekanan;
  • terapi bilangan basofil yang tinggi atau rendah dijalankan dengan menghilangkan penyebab yang menyebabkan keadaan ini.
  • Mengenai Pengarang
  • Penerbitan terkini

Lulus sebagai pakar, pada tahun 2014 dia lulus dengan kepujian dari Institut Pendidikan Pengajian Tinggi Belanjawan Negeri Orenburg State University dengan ijazah dalam mikrobiologi. Lulusan pengajian pascasiswazah di Universiti Agraria Negeri Orenburg.

Pada tahun 2015. di Institute of Cellular and Intracellular Symbiosis of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences lulus latihan lanjutan mengenai program profesional tambahan "Bacteriology".

Pemenang pertandingan All-Russian untuk karya ilmiah terbaik dalam pencalonan "Sains Biologi" 2017.

Ujian darah basofil meningkat apa maksudnya

Basofilia merujuk kepada keadaan di mana terdapat sejumlah besar basofil yang tidak normal (juga dikenal sebagai granulosit basofilik) yang beredar di dalam darah. Ini paling sering dilihat pada orang dewasa dengan diagnosis neoplasma myeloproliferative, di mana sumsum tulang tidak berfungsi dengan baik. Tetapi ada faktor lain yang menyumbang kepada ketidakseimbangan sel darah. Hanya ada satu cara untuk mengenal pasti keadaan - makmal.

Apa itu basofil?

Basofil adalah sejenis granul yang mengandungi sel darah putih (sel darah putih) di sumsum tulang: ia juga membentuk sel darah merah dan platelet. Jumlahnya hanya sedikit dan hanya menyumbang 0,01-0,3% daripada jumlah leukosit. Walaupun terdapat dalam jumlah kecil, basofil memainkan peranan penting dalam menjaga keselamatan tubuh manusia dengan melindungi tubuh dari bakteria dan parasit. Namun, pengeluaran berlebihan mereka menjadi penyebab kebimbangan yang tidak dapat diabaikan..

Apakah sebab peningkatan basofil pada orang dewasa?

Basofilia yang terbentuk sendiri jarang berlaku, tetapi merupakan gejala leukemia myeloid kronik. Peningkatan jumlah sel ini juga dikaitkan dengan pelbagai jenis penyakit..

Neoplasma Myeloproliferatif (MES)

Oleh kerana basofil terbentuk di sumsum tulang, peningkatan pengeluarannya dikaitkan dengan neoplasma myeloproliferative, sekumpulan penyakit di mana sejumlah besar sel darah (platelet, leukosit, dan sel darah merah) dihasilkan. Hal ini sering terjadi pada pasien dengan leukemia myeloid kronik (CML), barah yang menyebabkan pengeluaran berlebihan dari jenis sel darah putih tertentu yang disebut granulosit. Jenis utama mereka adalah basofil, eosinofil dan neutrofil. Prosesnya hanya dapat dikenal pasti secara makmal. Kepekatan basofil meningkat dengan ketara - sekurang-kurangnya 20% daripada jumlah sel putih yang beredar di aliran darah.

Onkologi

Karsinoma adalah tumor barah yang terbentuk dari sel yang membentuk tisu epitelium: jenis penutup ini melapisi permukaan dalaman pelbagai organ. Proses ini juga meliputi permukaan luar, yang melibatkan saluran darah. Bentuk neoplasma malignan ini membawa kepada perkembangan basofilia, yang hanya dapat dikesan dengan kaedah makmal..

Limfoma

Tahap basofil yang meningkat dalam darah juga dikaitkan dengan limfoma Hodgkin, suatu bentuk barah yang menyebabkan peningkatan jumlah limfosit yang tidak normal (sel darah putih). Neoplasma mempengaruhi sistem limfa, meningkatkan pembentukan tisu. Oleh kerana kelenjar getah bening terbentuk daripadanya - takungan limfosit semula jadi, bersama dengan peningkatan jumlah sel imun, peningkatan sel darah putih jenis lain, termasuk basofil, sering diperhatikan.

Alahan

Intoleransi individu terhadap ubat, makanan atau faktor persekitaran lain menyebabkan kepekatan basofil yang tinggi. Apabila badan terdedah kepada alergen, sel diaktifkan dan histamin dilepaskan. Reaksi ini menyebabkan pelbagai gejala, termasuk hidung berair dan mata berair..

Proses keradangan

Keradangan kronik juga bertanggungjawab untuk kenaikan tahap basofil. Sel-sel ini memainkan peranan penting dalam memulakan tindak balas keradangan dengan melepaskan bahan kimia yang menjengkelkan seperti histamin dan serotonin. Ini membawa kepada pelebaran saluran darah, otot dinding bronkus (asma), sehingga menyebabkan masalah pernafasan.

Jangkitan

Tidak kira asal usulnya - sama ada penyakit virus atau bakteria, ia membangkitkan tubuh untuk meningkatkan pengeluaran sel darah putih untuk melawan patogen. Ini berlaku lebih kerap dengan selesema, cacar air, batuk kering,
dan cacar air.

Kekurangan zat besi

Kekurangan zat besi, yang menyebabkan anemia, juga dapat menyebabkan peningkatan basofil. Dengan anemia, terdapat penurunan mendadak dalam jumlah sel darah merah yang sihat. Kesihatan tubuh bergantung terutamanya pada zat besi pemakanan untuk pengeluaran hemoglobin (protein merah yang kaya zat besi). Ia terdapat dalam sel darah merah (eritrosit). Keupayaan sel darah merah membawa oksigen ke pelbagai bahagian badan adalah tepat kerana hemoglobin. Walau bagaimanapun, kekurangan zat besi dalam diet menyebabkan kekurangan zat ini, yang mengurangkan jumlah sel darah merah yang sihat. Orang dengan anemia kekurangan zat besi cenderung menunjukkan tahap basofil yang tinggi dalam darah mereka. Juga, penyimpangan petunjuk dari norma dapat diperhatikan pada orang yang menderita anemia hemolitik..

Endokrinopati

Endokrinopati didefinisikan sebagai gangguan sistem endokrin di mana kelenjar menghasilkan hormon dan berfungsi dengan teruk. Terdapat 8 kelenjar endokrin, salah satu yang paling ketara adalah tiroid. Peningkatan basofil berlaku pada orang yang didiagnosis dengan hipotiroidisme - keadaan di mana kelenjar tiroid menjadi hipofungsi, menghasilkan jumlah hormon yang tidak mencukupi.

Diabetes

Apabila endokrinopati berlaku, fungsi pankreas (kelenjar endokrin lain) terganggu, menyebabkan diabetes mellitus, keadaan di mana kadar gula dalam darah tinggi. Pankreas terlibat dalam pengeluaran insulin, hormon yang memastikan tahap glukosa terkawal. Keadaan pankreas yang tidak menyenangkan mengurangkan rembesan insulin, yang menyebabkan kadar gula darah tinggi secara kronik. Diabetes mellitus disertai dengan peningkatan kepekatan basofil, yang merosakkan daya tahan mereka untuk melawan jangkitan. Walaupun peningkatan jumlah sel imun, penderita diabetes rentan terhadap berbagai jangkitan.

Tahap basofil akan tinggi dalam keadaan seperti:

  • Penyakit usus radang (penyakit Crohn dan kolitis ulseratif).
  • Ekzema kronik.
  • Artritis reumatoid.

Setiap keadaan ini dicirikan oleh proses keradangan, yang disertai dengan manifestasi kulit, peningkatan suhu badan dan kemerosotan kesejahteraan umum..

Tanda-tanda basofil yang meningkat

Gejala patologi di mana kepekatan basofil pada orang dewasa meningkat akan berbeza-beza bergantung pada ciri-ciri sifat dan perjalanan penyebabnya. Sebagai contoh, neoplasma myeloproliferative sering menyebabkan pembesaran limpa, mengakibatkan ketidakselesaan perut dan kembung. Keadaan anemia dicirikan oleh kelemahan, keletihan berterusan dan sakit kepala. Manakala masalah tiroid menyebabkan sembelit, sakit otot, kenaikan berat badan yang tidak dapat dijelaskan, dan kekejangan sendi.

Rawatan keadaan

Basofilia akibat reaksi alergi, jangkitan, atau masalah tiroid tidak boleh menjadi perhatian, kerana masalah ini dapat diselesaikan dengan ubat-ubatan yang sesuai. Penting untuk mendapatkan bantuan perubatan dan diperiksa tepat pada masanya. Pendekatan terapi akan melibatkan terapi hormon, pengenalan antibiotik, agen pemulihan. Situasi yang lebih sukar berkaitan dengan kemunculan basofilia, yang berkembang dengan latar belakang barah sumsum tulang. Masalah ini memerlukan rawatan sistemik oleh pakar onkologi. Pakar akan menawarkan pilihan untuk pemindahan sumsum tulang.