Kiraan darah leukosit - penyahkodan pada orang dewasa dan kanak-kanak, norma

Dari artikel itu, anda akan mengetahui berapa jumlah darah leukosit, dan penyahkodan indikator analisis pada orang dewasa dan kanak-kanak. Apa maksud penyimpangan, dan bagaimana mempersiapkan analisis.

Berkat ujian darah, doktor dapat mengetahui banyak maklumat berguna dan penting mengenai status kesihatan pesakit yang diperiksa. Kajian mengenai indikator yang disebut formula leukosit dilakukan untuk menentukan jenis penyakit, sifatnya, perkembangan komplikasi dan penentuan ramalan awal penyakit.

Apakah formula leukosit?

Formula leukosit adalah petunjuk penting bagi nisbah angka semua jenis leukosit, dikira sebagai peratusan, berdasarkan pemeriksaan smear yang bernoda. Leukoformula adalah bahagian tidak terpisahkan dari analisis luas UAC. Ini ditentukan dalam sampel darah periferi dengan beberapa cara:

  1. Mikroskopi darah dari jari - penghitungan dilakukan secara manual, dengan pemeriksaan mikroskopik.
  2. Kajian darah dari urat - menghitung dengan kaedah automatik.

Leukosit, kerana perbezaan ukuran sel, mempunyai lokasi tertentu dalam bahan ujian: neutrofil, basofil dan eosinofil terletak di pinggir, dan limfosit dengan monosit terletak di bahagian tengah smear.

Jenis leukosit dalam leukogram

  1. Eosinofil dikesan dalam alahan, serangan parasit, penyakit berjangkit dan autoimun, serta pada barah.
  2. Neutrofil membantu melawan jangkitan akut dengan memusnahkan membran sel mikroorganisma patogen dan fagositosisnya yang lebih lanjut (penangkapan dan pemusnahan sel asing). Mereka dibahagikan kepada:
  • Sel myelosit (nascent) dan metamyelosit (muda) tidak boleh terdapat dalam sampel normal. Muncul hanya dengan patologi berjangkit atau penyakit darah yang teruk, disertai dengan penghambatan fungsi hematopoietik sumsum tulang.
  • Stab (muda) - bilangan mereka mula bertambah dengan jangkitan bakteria, apabila neutrofil tersegmentasi tidak dapat mengatasi tugasnya.
  • Sel tersegmentasi (matang) - lebih tinggi kuantitinya berbanding selebihnya. Diperlukan untuk fungsi normal sistem imun.
  1. Limfosit adalah sejenis pembersih: mereka mencari, mengenal pasti dan memusnahkan antigen, dan juga menyumbang kepada pembentukan antibodi tambahan oleh badan untuk memastikan daya tahan tubuh (hafalan dan pengiktirafan cepat agen asing).
  2. Monosit - tugas utama mereka adalah menyerap dan memproses sel mati, bakteria, virus, dll. ejen, sel atipikal, serpihan fagositnya sendiri, dll..
  3. Basophils - fungsi sebenar sel-sel ini belum dapat dikaji dengan pasti. Mereka dikenali untuk mengatur reaksi alergi dan proses pembekuan darah. Diaktifkan apabila fokus keradangan berlaku.

Sel plasma (sel plasma) sangat penting untuk penghasilan antibodi. Biasanya, mereka dibenarkan dalam analisis pada kanak-kanak, tetapi pada orang dewasa mereka tidak boleh melakukannya. Plasmacytes muncul hanya semasa patologi akut.

Apa yang ditunjukkan oleh formula leukosit?

Analisis ini bersifat informatif untuk diagnostik:

  1. Jangkitan virus dan bakteria (membolehkan diagnosis pembezaan).
  2. Pencerobohan parasit.
  3. Penyakit genesis alahan.
  4. Neoplasma malignan dan leukemia (sebagai kaedah tambahan diagnosis primer).
  5. Keadaan sistem imun pesakit.

Mengekodkan jumlah darah leukosit pada orang dewasa

Semasa menilai ujian darah untuk formula leukosit pada pesakit dewasa, pakar memeriksa petunjuk tertentu, dan kepatuhannya terhadap nilai normal.

Norma untuk menyahkod leukoformula pada orang dewasa ditunjukkan dalam jadual:

IndeksNilai normal
%X 10 9 / l
Menetang neutrofil1-60.04-0.3
Neutrofil bersegmen45-722.0-5.5
Eosinofil0.5-50.02-0.3
Basofil0-10-0.065
Monosit3-110.09-0.6
Limfosit19-371.2-3.0

Sebarang penyimpangan yang dicatatkan dari nilai normal adalah alasan untuk pemeriksaan yang lebih teliti. Semua hasil yang diperoleh dinilai bersama dengan data sejarah, gejala klinikal, aduan pesakit dan hasil analisis lain.

Menguraikan jumlah darah leukosit pada kanak-kanak

Dalam analisis kanak-kanak, perubahan berterusan berlaku, bergantung pada pertumbuhan dan perkembangan tubuh, oleh itu, norma formula darah pada kanak-kanak akan bergantung pada usia. Sejurus selepas kelahiran, neutrofil berlaku dalam analisis bayi (kira-kira 65-70% daripada jumlah sel). Limfosit menyumbang 25-30%.

Selama lima hari pertama, jumlah limfosit meningkat dan jumlah neutrofil menurun. Pada hari ke-5, salib fisiologi pertama diperhatikan - tahap limfosit mencapai 50-60%, dan neutrofil - dari 35 hingga 47%.

Lebih dekat dengan usia satu bulan, tubuh anak menghasilkan lebih banyak limfosit daripada neutrofil, mewujudkan imuniti yang kuat untuk melawan bakteria. Dalam keseluruhan jisim leukosit, sehingga 65% jatuh pada limfosit itu sendiri, dan sekitar 15-20% pada neutrofil. Leukoformula darah ini pada kanak-kanak memberikan sistem imun yang kuat pada bayi berusia 1 tahun, yang penting untuk tempoh perkembangan aktif..

Selepas tahun pertama, apabila sistem imun sudah terbentuk sepenuhnya, jumlah jisim limfosit secara beransur-ansur berkurang.

Pada usia empat tahun, crossover lain berlaku, di mana limfosit sekali lagi dibandingkan dengan neutrofil, membentuk penghalang untuk penembusan mikroorganisma patogen. Selepas itu, bilangan neutrofil terus bertambah, dan bilangan limfosit terus menurun..

Lebih dekat dengan tahun keenam, penyahkodan jumlah darah leukosit anak semakin mengingatkan pada analisis orang dewasa, di mana sebahagian besarnya jatuh pada neutrofil dan limfosit.

Apakah pergeseran dalam formula leukosit?

Dalam formula leukosit standard, neutrofil muda ditunjukkan dari kiri ke kanan, diikuti oleh sel yang lebih matang. Langkah pertama adalah mempertimbangkan nisbah kedua kategori ini. Shift dikelaskan kepada 3 jenis: kiri, peremajaan dan kanan.

Pergeseran dalam jumlah leukosit

Apakah pergeseran formula leukosit ke kiri

Keadaan yang menunjukkan dominasi sel-sel muda dalam aliran darah daripada yang matang, tetapi kerana aktiviti biologi mereka yang lemah, mereka tidak dapat mengekalkan imuniti yang normal. Sebab fenomena ini sering:

  • Kehilangan darah.
  • Penyakit disertai dengan penghambatan fungsi hematopoietik sumsum tulang.
  • Proses keradangan aseptik.
  • Neoplasma malignan.
  • Jangkitan purulen.
  • Mabuk badan.

Apabila pergeseran formula leukosit ke kiri ditentukan dengan peremajaan yang jelas, hasilnya mungkin bermaksud penyakit darah (leukemia).

Apakah pergeseran formula leukosit ke kanan

Keadaan yang berlaku apabila pertumbuhan leukosit dewasa dikesan, dengan keutamaan terhadap semua jenis sel lain. Penyahkodan sedemikian boleh dilakukan dalam keadaan seperti itu:

  1. Gangguan hati
  2. Disfungsi buah pinggang.
  3. Pendedahan kepada sinaran pengion.
  4. Pemindahan darah secara berkala.

Selepas analisis, pembantu makmal mengira apa yang disebut indeks pergeseran, yang mencerminkan tahap jumlah bilangan leukosit baru kepada yang lebih matang..

Kiraan darah leukosit memungkinkan untuk diagnosis pembezaan antara jangkitan genesis virus dan bakteria, serta untuk mengesyaki kehadiran pencerobohan parasit dan kehadiran neoplasma genesis ganas.

Penyimpangan dari noma pada orang dewasa

Limfositosis, yang ditunjukkan oleh peningkatan kepekatan limfosit dalam aliran darah, dapat menunjukkan perkembangan salah satu patologi berikut:

  • Cacar air.
  • Sifilis.
  • Rubella.
  • Leukemia.
  • Limfoma.
  • Batuk kering.
  • Campak.

Kiraan limfosit yang rendah dapat dilihat berdasarkan latar belakang:

  • Keadaan imunosupresif.
  • Penyakit autoimun.
  • Disfungsi buah pinggang.
  • Kekurangan nutrien dan unsur surih.
  • Terapi radiasi.
  • Rawatan dengan kortikosteroid.

Peningkatan bilangan neutrofil adalah petunjuk penting bagi penyakit berikut:

  • Pendarahan akut.
  • Mabuk.
  • Perkembangan penyakit etiologi bakteria.
  • Infarksi miokardium.
  • Vaskulitis.
  • Neoplasma malignan.
  • Patologi autoimun.

Sekiranya interpretasi analisis menunjukkan kepekatan neutrofil yang rendah, doktor mungkin mengesyaki patologi berikut:

  • Keadaan imunosupresif.
  • Kesan sinaran mengion.
  • Penyakit berjangkit progresif.

Pertumbuhan monosit menunjukkan keadaan berikut:

  • Jangkitan kerana pengaruh bakteria.
  • Perkembangan artritis reumatoid.
  • Mononukleosis berjangkit.
  • Pencerobohan parasit.
  • Hemoblastosis.

Kepekatan monosit yang rendah dalam formula limfosit membantu mengesyaki tuberkulosis paru. Sekiranya terdapat tahap basofil yang tinggi, seseorang mungkin memikirkan kehadiran leukemia myeloid kronik atau eritremia. Menguraikan formula leukosit pada orang dewasa dapat menunjukkan peningkatan eosinofil, yang sering dikesan semasa:

  • Alahan.
  • demam scarlet.
  • Pencemaran parasit.
  • Patologi kulit.
  • Leukemia eosinofilik.

Penurunan eosinofil pada orang dewasa boleh dipicu oleh demam kepialu progresif atau hiperaktif adrenal. Menguraikan leukogram dilakukan dengan penilaian pergeseran nuklear, di mana perhatian khusus diberikan kepada nisbah neutrofil matang dan tidak matang.

Pada masa ini, formula leukosit dianggap sebagai salah satu petunjuk terpenting dalam diagnosis. Menjalankan CBC dengan penilaian leukogram memungkinkan untuk membicarakan tentang adanya keadaan patologi akut, keberkesanan kursus terapi yang ditetapkan, serta kemungkinan ramalan untuk masa depan.

Kemungkinan penyimpangan dari norma pada kanak-kanak

Sebarang perubahan dalam leukogram, sama ada pergeseran formula leukosit ke kiri atau ke kanan, serta peningkatan atau penurunan indeks keracunan leukosit pada anak, selalu menunjukkan permulaan atau perkembangan pelbagai patologi.

Kepekatan limfosit yang tinggi (limfositosis) didiagnosis apabila tubuh dipengaruhi oleh jangkitan etiologi:

  • Batuk rejan.
  • Selesema.
  • Rubella.
  • Campak.
  • Tuberkulosis, dll..

Sebagai tambahan kepada perkara di atas, peningkatan kepekatan sel boleh menyebabkan penyakit seperti asma, patologi autoimun, reaksi genesis alergi. Kekurangan leukosit yang ketara pada usia ini (limfositopenia), menunjukkan kerosakan patologi pada sumsum tulang.

Sebilangan besar neutrofil (neutrophilia) atau pergeseran neutrofil ke kiri pada hari-hari pertama kehidupan adalah keadaan fisiologi. Selanjutnya, terdapat crossover formula leukosit.

Neutrofilia patologi boleh menunjukkan keradangan pada luka umbilik (omphalitis), enterocolitis, jangkitan streptokokus, dll..

Peningkatan jumlah monosit disifatkan sebagai keadaan (monositosis) yang muncul kerana jangkitan kulat atau virus. Dalam situasi ini, gejala perlu dinilai oleh beberapa tanda visual:

  • Limfadenopati.
  • Keradangan pada nasofaring dan laring.
  • Hepatomegali dan kelembutan pada hipokondrium yang betul.

Di samping itu, pergeseran jumlah leukosit ke kanan atau kiri sering dikaitkan dengan kekurangan monosit (monositopenia). Keadaan yang serupa dapat berkembang dengan kekurangan vitamin B dan asid folik. Kekurangan zat besi atau anemia kekurangan B12 dan folat sering ditambahkan pada masalah ini..

Peningkatan bilangan basofil (basofilia) adalah keadaan yang agak jarang berlaku. Sebabnya mungkin kehadiran tuberkulosis pada pesakit, lesi kelenjar getah bening, leukemia myeloid.

Eosinofil juga boleh mengalami pergeseran formula leukosit ke kiri atau ke kanan. Eosinofilia mungkin disebabkan oleh alahan atau kehadiran cacing parasit.

Petunjuk untuk analisis

Pengumpulan biomaterial untuk penilaian selanjutnya leukogram disarankan dalam salah satu kes berikut:

  • Lulus peperiksaan profesional.
  • Perancangan kehamilan.
  • Bersedia untuk pembedahan.
  • Diagnostik sebarang patologi (formula leukosit merujuk kepada salah satu jenis KLA yang bergerak).
  • Pemburukan patologi kronik.
  • Sakit perut akut, berpeluh meningkat pada waktu malam, kegatalan, sesak nafas, cirit-birit, kelenjar getah bening yang bengkak.

Petunjuk klinikal untuk pelantikan CBC dengan leukogram:

  • Hipertermia.
  • Keadaan demam.
  • Sakit sendi.
  • Sakit badan, kelainan umum.
  • Sakit kepala.
  • Keperluan untuk diagnosis pembezaan antara jangkitan virus dan bakteria.
  • Kelenjar getah bening yang bengkak.
  • Pendarahan meningkat.
  • Ruam pustular pada badan.
  • Mengambil ubat imunosupresif.
  • Kemoterapi atau terapi radiasi.
  • Berpeluh malam.
  • Pemeriksaan rutin semasa dimasukkan ke hospital.
  • Pemeriksaan rutin wanita hamil.

Persediaan untuk analisis

Untuk mendapatkan keputusan ujian yang paling dipercayai, pesakit mesti membuat persiapan untuk prosedur pengambilan darah:

  1. Darah diambil pada waktu pagi, dengan perut kosong (dari waktu makan hingga analisis, perlu menahan lebih dari 10 jam). Beberapa saat sebelum prosedur, anda boleh minum segelas air kosong.
  2. Anda perlu mengecualikan dari menu harian anda makanan berlemak, salai, pedas dan minuman tonik (kopi, teh pekat, minuman bertenaga), serta alkohol apa pun 3-4 hari sebelum prosedur.
  3. 1-2 jam sebelum waktu pengambilan darah yang dijadualkan, anda tidak boleh merokok (rokok, hookah), anda tidak boleh mengangkat berat, gugup.

Sejurus selepas pengumpulan, tabung uji dengan biomaterial dihantar ke makmal untuk penyelidikan. Pembantu makmal, menggunakan mikroskop, menentukan nisbah semua leukosit yang dapat dilihat dan mengira leukogram. Di samping itu, penganalisis automatik boleh digunakan untuk hasil yang lebih tepat dan cepat..

Teknik analisis

Pengiraan formula leukosit dilakukan oleh pekerja kesihatan yang berkelayakan, dengan memeriksa smear di bawah mikroskop.

Selain itu, penganalisis hematologi automatik sering digunakan. Sekiranya penyimpangan tertentu dikesan, penilaian mikroskopik tambahan terhadap smear dilakukan, dengan penerangan tentang morfologi sel yang jelas dan penjelasan leukogram.

Peranti automatik memungkinkan untuk memperoleh hasil yang lebih baik: pada teknologi, adalah mungkin untuk memeriksa lebih dari 2000 sel, dan di bawah mikroskop hanya 200. Semasa ujian darah pada penganalisis, hasilnya akan lebih bermaklumat.

Penghitungan automatik juga mempunyai sejumlah kekurangan, kerana tidak dapat membezakan antara neutrofil oleh spesies tersegmentasi dan tikaman..

kesimpulan

Analisis ini mudah dijalankan, tidak memerlukan peralatan dan reagen yang mahal, sehingga dapat dilakukan di mana-mana makmal.

Ia sangat bermaklumat dan boleh digunakan untuk diagnostik primer. Ini membolehkan anda menentukan adanya jangkitan, parasit dan reaksi alergi, untuk mengesyaki adanya neoplasma malignan, patologi imun, penyakit darah, dll..

Apakah formula leukosit dan bagaimana ia diuraikan

Tahap leukosit adalah salah satu petunjuk utama jumlah darah lengkap. Walau bagaimanapun, leukosit terdiri daripada beberapa jenis. Pengiraan pembezaannya membolehkan anda mendapatkan maklumat yang lebih lengkap mengenai keadaan pesakit. Jenis kajian ini disebut pengiraan formula leukosit, atau leukogram, dan merupakan sebahagian daripada sejumlah program pemeriksaan makmal yang komprehensif.

Analisis formula leukosit diresepkan untuk pemeriksaan pencegahan rutin, sebelum dimasukkan ke hospital, untuk diagnosis penyakit berjangkit, radang dan hematologi, serta untuk memantau perjalanan penyakit atau keberkesanan terapi yang ditetapkan.

Formula leukosit dan peranannya dalam diagnosis

Jadi, formula leukosit merangkumi petunjuk jumlah kepekatan leukosit dan peratusan jenis utamanya. Untuk kajian ini, penganalisis hematologi automatik digunakan. Mereka dapat mengasingkan 5 jenis leukosit - ini adalah neutrofil, limfosit, monosit, eosinofil dan basofil. Sekiranya sel-sel abnormal (struktur atipikal) dijumpai di antara leukosit, penganalisis mengeluarkan amaran mengenai perlunya melihat sampel darah bernoda di bawah mikroskop. Sekiranya mikroskopi mengungkapkan sel yang tidak normal, sel-sel tersebut juga tercermin dalam bentuk analisis untuk formula leukosit.

Berikut adalah nilai rujukan untuk kepekatan semua jenis leukosit:

Kepekatan leukosit, ribu / μl (X10 3 sel / μl)

1 hari - 1 tahun

1-2 tahun

2-4 tahun

Berumur 4-6 tahun

Berumur 6-10 tahun

10-16 tahun

Lebih dari 16 tahun

Sekiranya bilangan leukosit dalam ujian darah menyimpang dari norma dalam satu arah atau yang lain, penting untuk mengetahui subpopulasi dari mereka yang melebihi nilai rujukan. Ini akan memudahkan diagnosis. Walau bagaimanapun, harus diingat bahawa perubahan dalam formula leukosit tidak spesifik dan tidak berfungsi sebagai tanda penyakit tertentu..

Neutrofil adalah kategori leukosit yang paling banyak. Mereka adalah yang pertama melawan jangkitan. Bentuk neutrofil yang matang disebut tersegmentasi kerana pembahagian inti menjadi segmen, bentuk yang tidak matang disebut tikaman. Kedua-dua subtipe ini ditunjukkan secara berasingan dalam formula leukosit. Setelah memasuki fokus jangkitan, neutrofil mengelilingi bakteria dan memusnahkannya melalui fagositosis. Nilai rujukan neutrofil dalam formula leukosit adalah seperti berikut:

1-15 hari

15 hari - 12 bulan

1-2 tahun

2-5 tahun

5-7 tahun

7-9 tahun

Berumur 9-11 tahun

11-15 tahun

Lebih 15 tahun

Limfosit terdiri daripada dua jenis (dalam formula leukosit, kedua-dua jenis ini tidak dibezakan). B-limfosit menghasilkan antibodi yang "menandai" permukaan sel asing: virus, bakteria, jamur, protozoa. Selepas itu, badan mengenal musuhnya "dengan penglihatan". Neutrofil dan monosit membaca maklumat ini dan membunuh orang luar. Limfosit T memusnahkan sel yang dijangkiti, sehingga mencegah penyebaran jangkitan. Mereka mampu mengenali dan memusnahkan sel barah. Sekiranya kita membincangkan nilai rujukan, ia adalah seperti berikut:

1-15 hari

15 hari - 12 bulan

1-2 tahun

2-5 tahun

Berumur 5-9 tahun

Berumur 9-12 tahun

12-15 tahun

Lebih 15 tahun

Monosit tidak banyak terdapat, tetapi ia berfungsi penting. Setelah menghabiskan 20-40 jam dalam aliran darah, mereka masuk ke dalam tisu, di mana mereka menjadi bahan binaan makrofag. Makrofag mampu memusnahkan sel-sel bermusuhan dan "menyimpan" protein asing di permukaannya, yang mana limfosit bertindak balas. Nilai rujukan monosit:

1-15 hari

15 hari - 12 bulan

1-2 tahun

2-15 tahun

Lebih 15 tahun

Eosinofil - subpopulasi kecil leukosit, yang mampu fagositosis (penyerapan badan asing), tetapi sebahagian besarnya melawan parasit dan merupakan peserta aktif dalam reaksi alergi. Nilai rujukan kandungan eosinofil dalam jumlah keseluruhan darah:

1-15 hari

15 hari - 12 bulan

1-2 tahun

2-5 tahun

Lebih 15 tahun

Basofil beredar di dalam darah untuk waktu yang singkat, berusaha bergerak ke tisu, di mana ia diubah menjadi sel mast yang disebut. Basofil diaktifkan sekiranya berlaku alahan: histamin dihasilkan daripadanya, dan pesakit merasa gatal dan terbakar. Darah orang yang sihat dari segala usia mengandungi kurang dari 1%.

Sebagai tambahan kepada formula leukosit, indeks leukosit dapat dikira - nisbah kepekatan beberapa jenis leukosit atau leukosit dengan sel lain. Sebagai contoh, indeks Harkavi dikira sebagai nisbah kepekatan limfosit ke neutrofil tersegmentasi, dan indeks keracunan hematologi (GIP) ditentukan oleh bilangan leukosit, ESR, eritrosit dan platelet..

Prosedur untuk menderma darah untuk analisis formula leukosit

Menderma darah untuk formula leukosit harus:

  • semasa pemeriksaan perubatan rutin, dalam tempoh pra operasi;
  • jika anda mengesyaki penyakit berjangkit, radang, alergi atau parasit, serta semasa rawatannya;
  • dengan leukemia;
  • semasa menetapkan ubat-ubatan tertentu.

Untuk penyelidikan, darah vena dan kapilari boleh diambil. Sehari sebelum menderma darah, perlu berhenti minum alkohol, mengurangkan tekanan fizikal dan emosi, dan berhenti merokok dalam setengah jam. Dianjurkan untuk duduk diam selama 10-15 minit segera sebelum memasuki bilik rawatan.

Kiraan darah leukosit: tafsiran hasil

Sebelum membina leukogram, kepekatan total leukosit dalam darah ditentukan dan kesimpulan dibuat mengenai pematuhan hasil dengan norma. Kemudian, subpopulasi individu dikira dan peratusannya kepada jumlah leukosit dikira..

Pergeseran kiraan leukosit ke kiri dan kanan

Peningkatan bilangan neutrofil tusukan dan pendahulunya, myelosit, disebut pergeseran formula leukosit ke kiri. Ini biasanya reaksi sumsum tulang terhadap jangkitan serius. Pergeseran dalam jumlah leukosit ke kanan adalah jumlah neutrofil tusukan yang tidak mencukupi dan peningkatan jumlah neutrofil tersegmentasi dengan inti hipersegmen. Boleh menjadi salah satu tanda anemia megaloblastik, penyakit hati dan buah pinggang.

Petunjuk meningkat

Tahap umum leukosit meningkat dengan pelbagai jangkitan dan keradangan, selepas kecederaan dan operasi, dengan kekeringan terhadap latar belakang cirit-birit atau luka bakar yang meluas. Tahap neutrofil dalam formula leukosit meningkat pada jangkitan akut yang berasal dari bakteria dan kulat, penyakit radang sistemik, infark miokard, luka bakar serius, tumor sumsum tulang, pankreatitis. Limfosit "meningkat" dengan mononukleosis berjangkit dan jangkitan virus lain, tuberkulosis, batuk rejan, leukemia limfositik kronik, dan tumor kelenjar getah bening. "Peningkatan" monosit adalah mungkin pada jangkitan bakteria akut, tuberkulosis, sifilis, barah. Eosinofil terutamanya "meningkat" pada penyakit alergi atau parasit, lebih jarang pada penyakit sistemik tisu penghubung, barah sumsum tulang dan kelenjar getah bening. Kepekatan basofil jarang melebihi norma: dengan tumor sumsum tulang dan kelenjar getah bening, alergi, polycythemia vera.

Penunjuk diturunkan

Leukosit secara umum dapat "dikurangkan" disebabkan oleh penyakit berjangkit, onkologi, autoimun, endokrinologi. Kiraan neutrofil yang rendah menunjukkan sama ada serangan besar-besaran terhadap tubuh oleh bakteria atau virus, ketika sumsum tulang tidak mempunyai masa untuk menghasilkan neutrofil yang cukup untuk melawan sel asing, atau hipofungsi sumsum tulang sekiranya berlaku anemia atau barah. Kepekatan limfosit dapat berkurang dengan jangkitan bakteria akut, influenza, anemia aplastik, mengambil prednisolon, AIDS, lupus eritematosus sistemik. Monosit "berkurang" semasa rawatan dengan prednisolone, serta dengan anemia aplastik. Penurunan tahap eosinofil dalam darah mungkin menunjukkan jangkitan bakteria akut, sindrom Cushing, sindrom Goodpasture, dan juga dapat diamati semasa mengambil prednisolon. Basofil dapat "diturunkan" pada fasa akut jangkitan, dengan hipertiroidisme, penggunaan kortikosteroid yang berpanjangan.

Formula leukosit membawa lebih jelas pada gambaran klinikal, jadi anda tidak boleh mengabaikannya ketika memerintahkan ujian darah umum. Terutama jika terdapat kecurigaan jangkitan serius, autoimun atau barah. Terima kasih kepada penganalisis berprestasi tinggi moden, kajian ini tidak mahal dan pantas, sesiapa sahaja mampu.

Ujian darah dengan leukoformula: penyahkodan, petunjuk untuk preskripsi

Ujian darah adalah salah satu kaedah diagnostik yang paling penting yang membolehkan anda menentukan keadaan badan pada masa ini. Dalam kebanyakan kes, pesakit diberi rujukan untuk ujian darah umum, tetapi kadang-kadang doktor diminta untuk mengambil kiraan leukosit.

Formula leukosit: ciri

ujian darah dengan leukoformula

Bagi orang yang tidak mempunyai pendidikan perubatan, tidak ada perbezaan tertentu dalam ujian darah yang diarahkan oleh doktor kepadanya. Itulah sebabnya penting untuk memahami bagaimana ujian darah dengan formula leukosit berbeza dengan ujian darah biasa..

Pertama sekali, mesti dikatakan bahawa kedua-dua analisis dapat dilakukan di poliklinik, tetapi ada yang lebih memilih untuk menghubungi makmal berbayar, memikirkan bahawa hasilnya akan lebih tepat.

Formula leukosit mengandaikan kajian yang lebih terperinci mengenai jenis leukosit berikut:

  • Limfosit, yang memberikan pengawasan imun yang lebih baik dan juga membentuk imuniti umum. Sebagai tambahan, terima kasih kepada limfosit, memori tertentu terbentuk dalam sistem kekebalan tubuh, oleh itu, apabila jangkitan yang sama memasuki tubuh lagi, tindak balas akan menjadi yang paling cepat.
  • Neutrofil, tujuan utamanya adalah untuk melindungi tubuh manusia dari jangkitan dan untuk mengesan dan memusnahkan mikroorganisma asing.
  • Monosit, yang sebenarnya merupakan sumber bahan penting secara biologi yang diperlukan untuk tindak balas imun badan.
  • Basofil, yang terlibat dalam perkembangan reaksi alahan di dalam badan.
  • Eosinofil, yang terlibat dalam tindak balas badan terhadap patogen seperti parasit, penyakit onkologi, berjangkit, autoimun, dll..

Setiap jenis ini menjalankan fungsi tertentu, itulah sebabnya sangat penting untuk mengetahui berapa banyak kandungannya dalam darah telah menurun atau meningkat untuk menentukan fokus keradangan dan jangkitan itu sendiri. Selalunya, pakar yang berpengalaman hanya perlu menjalani ujian darah dengan formula leukosit untuk mendiagnosis dan menetapkan rawatan dengan tepat.

Pelantikan dan persiapan untuk analisis

Sama seperti itu, tidak seorang pun doktor akan menghantar seseorang untuk menjalani ujian darah dengan formula leukosit, kerana ini dianggap kajian yang lebih kompleks. Dia boleh melakukan ini dalam beberapa kes:

  1. Untuk penyakit berjangkit tertentu yang akut.
  2. Sekiranya berlaku tekanan berlebihan fizikal, ketika tubuh bertindak balas dengan cara yang tidak dapat difahami terhadap beban.
  3. Dengan perkembangan asidosis.
  4. Apabila pesakit koma, di mana risiko terkena sepsis meningkat.
  5. Dengan metastasis tumor.
  6. Pada peringkat awal leukemia myeloid.
  7. Sekiranya anda mengesyaki penyakit darah.

Di beberapa klinik, ujian darah dengan formula leukosit adalah wajib bagi semua pesakit, kerana ini memungkinkan anda mengenali penyakit tertentu pada tahap awal..

Perhatian khusus harus diberikan kepada persiapan sebelum analisis, kerana kebolehpercayaan hasil yang diperoleh mungkin bergantung pada ini..

Anda boleh menderma darah hanya semasa perut kosong. Sekiranya anda tidak makan, anda hanya boleh minum air kosong. Makanan terakhir harus sekurang-kurangnya lapan jam sebelum waktu yang ditentukan untuk analisis.

Sebaiknya menderma darah sebelum mengambil ubat. Sekiranya ini tidak dapat dilakukan, maka anda mesti menunggu kira-kira satu atau dua minggu selepas permulaan kemasukan, dan hanya kemudian mengambilnya. Atau beritahu doktor yang hadir mengenai pengambilan ubat, sehingga dia membetulkan hasilnya sesuai dengan maklumat yang diterima. Sehari sebelum bersalin, anda harus berhenti minum minuman beralkohol, merokok, dan juga berhenti makan makanan berlemak dan pedas yang boleh memberi kesan negatif kepada komposisi darah.

Lebih banyak maklumat mengenai ujian darah boleh didapati di video.

Antara faktor yang boleh mempengaruhi hasilnya adalah:

  • Tidak mematuhi peraturan di atas.
  • Melakukan pada hari ini atau hari ultrasound, sinar-X, dll..
  • Kehamilan
  • Peningkatan aktiviti fizikal

Sekiranya anda mengikuti semua cadangan mengenai persiapan sebelum menjalani ujian darah dengan leukoformula, anda dapat mengelakkan hasil yang tidak tepat dan pengambilan semula.

Analisis penyahkodan

Penerangan mengenai petunjuk analisis darah dengan leukoformula

Hanya doktor yang tahu pada usia berapa dan indikator mana yang dianggap norma, dan yang boleh disalah anggap sebagai penyimpangan, dapat menguraikan keputusan ujian dengan betul dan terperinci.

Oleh itu, walaupun mempunyai jadual dengan dekripsi nilai di sebelahnya, lebih baik mempercayakan proses itu kepada pakar yang akan membuat kesimpulan yang betul:

  • Hemoglobin. Ini adalah petunjuk yang sangat penting yang menunjukkan seberapa baik oksigen diangkut ke sel. Biasanya, pada orang dewasa, antara 120 hingga 160, pada kanak-kanak 100 hingga 150. Antara sebab utama penyimpangan tahap hemoglobin dalam darah, dehidrasi, diabetes mellitus dan kegagalan jantung (dengan peningkatan tahap), anemia dan leukemia (dengan tahap rendah) dapat dibezakan..
  • Erythrocytes. Ini adalah sel merah yang membawa oksigen dan karbon dioksida ke sel. Biasanya, pada orang dewasa, mereka akan berumur antara 3,6-5,0 × 10 dalam 12 / l, pada anak-anak dari 5 hingga 15 tahun. Sebagai peraturan, bilangan eritrosit dalam darah meningkat sekiranya berlaku penyakit seperti sinusitis, sinusitis, dan menurun dari - untuk jangkitan, virus dan kelebihan vitamin tertentu.
  • Hematokrit. Ini adalah nisbah tahap eritrosit dalam jumlah keseluruhan plasma darah. Sekiranya kita bercakap mengenai norma, maka pada orang dewasa adalah dari 34 hingga 50 persen (bergantung pada jantina), dan pada anak-anak dari 31 hingga 43 persen. Sekiranya penunjuk ini meningkat, maka ini mungkin menunjukkan dehidrasi, masalah dengan pernafasan, jantung. Sekiranya, sebaliknya, tahapnya meningkat, maka ini menunjukkan anemia..
  • Leukosit, yang biasanya pada orang dewasa harus dari 4 hingga 9, dan pada anak-anak dari 5 hingga 15 tahun. Sekiranya tahap leukosit dalam darah meningkat, ini menunjukkan proses keradangan di dalam badan, jika rendah, maka ini menunjukkan rematik, leukemia dan dan lain-lain.
  • Neutrofil. Bagi orang dewasa, norma adalah 50-70 peratus, untuk kanak-kanak, dari 28 hingga 60 peratus. Sekiranya tahapnya meningkat dengan ketara, maka ini menunjukkan radang paru-paru, sakit tekak, proses keradangan, jika tahapnya menurun, maka itu mungkin penyakit menular, masalah dengan darah itu sendiri.
  • Eosinofil. Sekiranya semuanya berada dalam keadaan teratur, maka peratusan darah mereka adalah dari satu hingga lima peratus. Nilai yang lebih tinggi diperhatikan dengan penyakit berjangkit, alahan, dll. Tetapi tahap pengurangan akan berlaku dengan proses mabuk dan bernanah.
  • Monosit, yang normal pada kanak-kanak selepas usia dua tahun dan pada orang dewasa akan dari 3 hingga 9 peratus, pada kanak-kanak di bawah dua tahun - dari 4 hingga 10 peratus.
  • Basofil, yang seharusnya berada pada 0 - 0,5 persen.
  • Limfosit, yang pada orang dewasa harus disimpan pada tahap 20-40 persen, dan pada anak-anak dari 33 hingga 60 persen.

Analisis sel darah dengan formula leukosit membolehkan anda mengetahui lebih banyak maklumat mengenai tubuh daripada ujian darah sederhana.

Itulah sebabnya hanya seorang doktor yang harus menguraikannya, yang akan dapat menjelaskan penyimpangan dalam petunjuk tertentu secara tepat, dan akan memilih langkah-langkah pencegahan atau rawatan.

Ujian darah klinikal: analisis umum, formula leukosit, ESR (dengan mikroskop smear darah apabila perubahan patologi dikesan)

Ujian darah klinikal (umum) adalah kajian terperinci mengenai komposisi darah kualitatif dan kuantitatif, di mana ciri-ciri eritrosit dan indikator spesifiknya (MCV, MCH, MCHC, RDW), leukosit dan jenisnya dalam peratusan (formula leukosit) dan platelet diberikan, dan juga kadar pemendapan eritrosit (ESR) ditentukan. Digunakan untuk mendiagnosis dan memantau rawatan banyak penyakit.

Kiraan darah lengkap, UAC.

Sinonim Inggeris

Kira darah lengkap (CBC) dengan pembezaan, Kadar Pemendapan Erythrocyte (ESR), UAC

Kaedah SLS (natrium lauril sulfat) + kaedah fotometri kapilari (darah vena).

* 10 ^ 9 / l - 10 dalam st. 9 / l;

* 10 ^ 12 / l - 10 dalam st. 12 / l;

g / l - gram seliter;

mm / j. - milimeter sejam.

Biomaterial apa yang boleh digunakan untuk penyelidikan?

Darah vena, kapilari.

Cara persiapan kajian dengan betul?

  • Hilangkan alkohol dari diet 24 jam sebelum kajian.
  • Jangan makan selama 8 jam sebelum kajian, anda boleh minum air bersih tidak berkarbonat.
  • Menghilangkan tekanan fizikal dan emosi dalam masa 30 minit sebelum kajian.
  • Jangan merokok dalam masa 30 minit sebelum pemeriksaan.

Maklumat umum mengenai kajian

Ujian darah klinikal: analisis umum, formula leukosit, ESR (dengan mikroskop smear darah ketika perubahan patologi dikesan) - ini adalah salah satu ujian yang paling kerap dilakukan dalam amalan perubatan. Hari ini, kajian ini dibuat secara automatik dan membolehkan anda mendapatkan maklumat terperinci mengenai bilangan dan kualiti sel darah: eritrosit, leukosit dan platelet. Dari sudut pandangan praktikal, doktor harus memfokuskan pada petunjuk berikut mengenai analisis ini:

  1. Hb (hemoglobin) - hemoglobin;
  2. MCV (purata isipadu korpuskular) - isipadu purata eritrosit;
  3. RDW (lebar pengedaran RBC) - pengedaran eritrosit mengikut isipadu;
  4. Jumlah sel darah merah;
  5. Jumlah bilangan platelet;
  6. Jumlah leukosit;
  7. Formula leukosit - peratusan leukosit yang berbeza: neutrofil, limfosit, monosit, eosinofil dan basofil;
  8. Kadar pemendapan eritrosit, ESR. Indikator ESR bergantung kepada nisbah pecahan protein darah dan bilangan eritrosit.

Penentuan petunjuk ujian darah klinikal membolehkan anda mendiagnosis keadaan seperti anemia / polisitemia, trombositopenia / trombositosis dan leukopenia / leukositosis, yang kedua-duanya boleh menjadi gejala penyakit, dan bertindak sebagai patologi bebas.

Semasa menafsirkan analisis, pertimbangkan perkara berikut:

  • Pada 5% orang yang sihat, nilai ujian darah menyimpang dari nilai rujukan yang diterima (had normal). Sebaliknya, pesakit mungkin menunjukkan penyimpangan yang signifikan dari petunjuk biasa, yang pada masa yang sama tetap berada dalam norma yang diterima. Atas sebab ini, keputusan ujian harus ditafsirkan dalam konteks rutin individu setiap individu..
  • Kiraan darah berbeza mengikut bangsa dan jantina. Jadi, pada wanita, bilangan dan ciri kualiti eritrosit lebih rendah, dan bilangan platelet lebih tinggi daripada pada lelaki. Sebagai perbandingan: norma pada lelaki - Hb 12.7-17.0 g / dl, eritrosit 4.0-5.6 × 10 12 / l, platelet 143-332 × 10 9 / l, norma pada wanita - Hb 11, 6-15.6 g / dl, eritrosit 3.8-5.2 × 10 12 / l, platelet 169-358 × 10 9 / l. Selain itu, hemoglobin, neutrofil, dan platelet lebih rendah pada orang kulit hitam daripada pada orang kulit putih..

Untuk apa kajian ini digunakan?

  • Untuk diagnosis dan pemantauan rawatan banyak penyakit.

Apabila kajian dijadualkan?

  • Semasa pemeriksaan rutin;
  • sekiranya pesakit mempunyai aduan atau gejala penyakit.

Apa maksudnya hasilnya?

Tafsiran hasil analisis: jadual norma untuk kanak-kanak dan orang dewasa (nilai rujukan)

Ujian darah umum (klinikal) dengan formula leukosit (5DIFF)

Ujian darah dengan bilangan leukosit

Ujian darah dengan formula leukosit: apa yang diperlukan untuk?

Ujian darah klinikal dengan formula leukosit dianggap pada masa yang sama salah satu kajian paling mudah dan paling bermaklumat, kerana memungkinkan bagi seorang pakar untuk menilai kesihatan umum pesakit, serta untuk mendiagnosis patologi pada waktunya, termasuk laten.
Setelah mendapat hasil kajian, pakar mengambil kira jenis sel berikut:

  • Erythrocytes
  • Platelet
  • Leukosit dan jenis serta nisbahnya (formula leukosit):
    • Granuolcytes: Neutrofil; Eosinofil; basofil;
    • Monosit;
    • Limfosit.

Ujian darah dengan formula leukosit: transkrip

Dengan leukositosis pada manusia, jumlah semua jenis leukosit jarang meningkat secara proporsional, selalunya hanya satu jenis sel yang meningkat, berkaitan dengan gejala penyakit tertentu. Oleh itu, dalam diagnosis awal pesakit, penting untuk membuat ujian darah klinikal umum untuk leukosit untuk mendapatkan gambaran lengkap. Sumsum tulang manusia, di mana sel-sel darah ini terbentuk, sangat sensitif terhadap kesan mikroorganisma patogen, dan ujian darah sepenuhnya mencerminkan ini. Untuk kajian ini, penting bukan hanya kandungan leukosit dalam darah, tetapi juga bentuk, ukuran, nisbah jumlah sel, kemasukannya.

Apa yang dibuktikan oleh jumlah leukosit dalam darah?

Kajian ini memungkinkan untuk doktor tidak hanya untuk menilai kesihatan umum pesakit, tetapi juga untuk mendiagnosis kehadiran patologi tersembunyi dalam dirinya. Rumus leukosit menunjukkan jumlah jenis sel seperti monosit, eosinofil, limfosit, basofil dan monosit. Indeksnya adalah petunjuk kereaktifan imunologi, kerja sistem imun dan tahap ketahanannya terhadap patogen pelbagai penyakit..

Sedikit penyimpangan dalam jumlah leukosit dari norma (leukositosis fisiologi) diperhatikan dalam ujian yang diambil pada waktu petang, setelah makan, senaman atau tekanan fizikal yang kuat, dan juga semasa kehamilan. Bentuk patologi leukositosis diperhatikan apabila:

  • keracunan dengan bahan toksik - karbon monoksida, arsenik;
  • pendedahan radiasi;
  • penyakit berjangkit;
  • infarksi miokardium;
  • leukemia;
  • reumatik.

Penurunan tahap leukosit sering diperhatikan dengan:

  • perjalanan pelbagai jangkitan virus;
  • anemia dan hipoplasia sumsum tulang;
  • lupus;
  • penggunaan ubat dari sebilangan sulfonamida.

Persampelan darah dan tafsiran keputusan ujian di klinik kami dilakukan oleh pakar yang berpengalaman. Hubungi kami jika anda ingin menjalani kajian mengenai badan yang berkualiti tinggi dan tepat.

PERATURAN UMUM PERSIAPAN UJIAN DARAH

Bagi kebanyakan kajian, disarankan untuk menderma darah pada waktu pagi ketika perut kosong, ini sangat penting sekiranya pemantauan dinamik terhadap petunjuk tertentu dilakukan. Pengambilan makanan secara langsung boleh mempengaruhi kepekatan parameter yang dikaji dan sifat fizikal sampel (peningkatan kekeruhan - lipemia - setelah makan makanan berlemak). Sekiranya perlu, anda boleh menderma darah pada siang hari setelah berpuasa 2-4 jam. Sebaiknya minum 1-2 gelas air pegun sebelum mengambil darah, ini akan membantu mengumpulkan jumlah darah yang diperlukan untuk kajian ini, mengurangkan kelikatan darah dan mengurangkan kemungkinan pembekuan dalam tabung uji. Adalah perlu untuk mengecualikan tekanan fizikal dan emosi, merokok 30 minit sebelum kajian. Darah untuk penyelidikan diambil dari urat.

Menguraikan kadar ujian darah

Sukar untuk menilai secara berlebihan nilai diagnostik ujian darah. Dengan bantuan kajian ini, anda dapat menilai keadaan kesihatan manusia, menentukan perkembangan proses keradangan, penyakit berjangkit, penyakit darah.

Selalunya, pesakit diberi ujian darah klinikal (umum). Dalam beberapa kes, doktor mengarahkan untuk menjalani ujian darah umum dengan formula leukosit. Pertimbangkan apakah kajian ini, apa nilai indikator norma dalam penyahkodan ujian darah.

Kira darah lengkap dengan kiraan leukosit

Formula leukosit - penentuan peratusan bilangan relatif pelbagai jenis leukosit. Secara keseluruhan, lima jenis leukosit ditentukan - limfosit, neutrofil, monosit, basofil, eosinofil.

Penentuan formula leukosit digunakan dalam diagnosis penyakit radang, berjangkit, hematologi. Di samping itu, ia digunakan untuk menilai tahap keparahan penyakit, memantau keberkesanan terapi..

Mustahil untuk membincangkan kekhususan perubahan dalam formula leukosit. Perubahan indikatornya seringkali serupa dengan patologi yang berbeza. Pada masa yang sama, dengan penyakit yang sama, pesakit yang berlainan mungkin mempunyai perubahan yang berbeza dalam jumlah leukosit..

Semasa menyahkod ujian darah dengan formula, ciri-ciri usia diambil kira, yang sangat penting dalam diagnosis penyakit pada kanak-kanak.

Menyahkod ujian darah dengan leukoformula

Hanya pakar yang boleh menguraikan ujian darah secara profesional. Tidak ada transkrip ujian darah dalam talian percuma yang dapat menggantikan tafsiran keputusan ujian yang kompeten oleh doktor. Tetapi setiap orang dapat membandingkan nilai ciri utama darah analisisnya dengan kadar penyahkodan ujian darah. Untuk melakukan ini, kami memberikan petunjuk normal ujian darah dengan formula leukosit dan menentukan apa yang mungkin ditunjukkan oleh penyimpangannya..

  1. Hemoglobin adalah protein khas yang terdapat dalam sel darah merah. Ia bertanggungjawab untuk mengangkut oksigen ke semua organ dan karbon dioksida dari mereka ke paru-paru. Norma hemoglobin dalam darah pada lelaki adalah 130-160 g / l, pada wanita - 120-140 g / l, pada anak di bawah 6 tahun - 100-140 g / l, hingga 12 tahun - 120-150 g / l.
    Tahap hemoglobin dalam darah meningkat dengan dehidrasi, diabetes mellitus, kegagalan jantung atau paru-paru, penyakit organ-organ hematopoietik. Penurunan hemoglobin dalam darah menunjukkan perkembangan anemia, leukemia.
  2. Jumlah sel darah merah - sel darah merah yang membawa oksigen dan karbon dioksida. Kandungan normal eritrosit pada lelaki ialah 4.0-5.0 × 10 12 / l, pada wanita - 3.6-4.6 × 10 12 / l, pada kanak-kanak di bawah 6 tahun - 5.0-15.5 × 10 12 / l, sehingga 12 tahun - 4.0-13.5 × 10 12 / l.
    Kandungan eritrosit meningkat dengan sinusitis, bronkitis, phlegmon, leukemia, pemburukan rematik. Penurunan jumlah sel darah merah mungkin menunjukkan perkembangan penyakit berjangkit dan virus, hipovitaminosis, dan beberapa jenis leukemia.
  3. Hematokrit adalah peratusan isipadu eritrosit dalam jumlah keseluruhan plasma darah. Kadar hematokrit pada lelaki adalah 42-50%, pada wanita - 34-47%, pada kanak-kanak di bawah 6 tahun - 31-42%, sehingga 12 tahun - 33-43%.
    Hematokrit meningkat diperhatikan dengan dehidrasi, diabetes, eritremia, pernafasan atau kegagalan jantung. Hematokrit yang berkurang boleh disebabkan oleh anemia, kegagalan buah pinggang.
  4. Jumlah leukosit - sel darah putih yang terlibat dalam pertahanan imun badan. Norma leukosit dalam darah pada orang dewasa ialah 4.0-9.0 × 10 9 / l, pada kanak-kanak di bawah 6 tahun - 5.0-15.0 × 10 9 / l, sehingga 12 tahun - 4.5-13.5 × 10 9 / l.
    Peningkatan tahap leukosit diperhatikan dalam proses radang purulen, rematik akut, leukemia dan penyakit ganas lainnya. Penurunan jumlah leukosit berlaku pada penyakit berjangkit dan virus, penyakit reumatik, beberapa jenis leukemia.
    Dalam ujian darah dengan formula leukosit, kandungan pelbagai jenis leukosit ditentukan sebagai peratusan dari jumlah mereka.
  5. Neutrofil adalah sejenis leukosit yang datang dalam dua bentuk: bentuk matang atau bentuk yang tersegmentasi dan tidak matang atau menusuk. Ini adalah jenis sel darah putih yang paling banyak, fungsi utamanya adalah melindungi tubuh daripada jangkitan. Norma neutrofil tersegmentasi pada orang dewasa adalah 50-70%, pada kanak-kanak di bawah 6 tahun - 28-55%, sehingga 12 tahun - 43-60%. Kadar neutrofil tusukan pada kanak-kanak di bawah 16 tahun adalah 1-5%, pada orang dewasa - 1-3%.
    Bilangan neutrofil dalam darah meningkat dengan penyakit seperti radang paru-paru, bronkitis, sinusitis, tonsilitis, penyakit radang organ dalaman, gangguan metabolik, dan neoplasma malignan. Penurunan kandungan neutrofil berlaku pada penyakit berjangkit, penyakit darah, tirotoksikosis.
    Dalam ujian darah dengan formula leukosit, terdapat definisi seperti pergeseran formula leukosit.
    Pergeseran dalam jumlah leukosit ke kanan menunjukkan penurunan jumlah neutrofil tusukan dan peningkatan jumlah neutrofil tersegmentasi. Keadaan ini khas untuk penyakit hati dan buah pinggang, anemia megaloblastik..
    Pergeseran formula leukosit ke kiri bermaksud peningkatan kandungan neutrofil tikaman dalam darah, kemunculan metamelosit, myelosit (leukosit belum matang). Pergeseran sedemikian berlaku pada jangkitan akut, asidosis.
  6. Eosinofil adalah leukosit yang mengambil bahagian dalam memerangi sel-sel malignan, membersihkan tubuh dari toksin dan jangkitan parasit. Kadar eosinofil dalam darah orang dewasa dan kanak-kanak adalah 1-5%.
    Peningkatan indikator ini berlaku dengan penyakit parasit dan berjangkit, reaksi alergi, penyakit sistem hematopoietik, dan proses tumor. Penurunan eosinofil dalam darah diperhatikan dengan proses keracunan, purulen.
  7. Monosit adalah sel darah putih terbesar, yang mengenali bahan asing. Norma monosit pada orang dewasa dan kanak-kanak selepas 2 tahun adalah 3-9%, pada kanak-kanak di bawah umur 2 tahun - 4-10%.
    Peningkatan monosit boleh menjadi gejala virus, jamur, jangkitan parasit, penyakit reumatik, penyakit sistem hematopoietik. Penurunan bilangan monosit berlaku dengan anemia aplastik, lesi purulen.
  8. Basofil adalah sejenis sel darah putih yang terlibat dalam pembentukan reaksi keradangan jenis tertunda. Dalam penyahkodan ujian darah dengan leukoformula, norma basofil adalah 0,0-0,5%.
    Peningkatan basofil dalam darah menunjukkan alergi, hipotiroidisme, leukemia myeloid kronik, cacar air, anemia hemolitik.
  9. Limfosit adalah sejenis sel darah putih yang terlibat dalam imuniti selular dan humoral (melalui antibodi). Norma limfosit dalam darah pada orang dewasa adalah 20-40%, pada kanak-kanak di bawah 6 tahun - 33-60%, sehingga 12 tahun - 30-45%.

Kandungan limfosit dalam darah meningkat dengan ARVI, jangkitan virus, penyakit pada sistem darah. Limfosit menurun terdapat pada tuberkulosis, lupus eritematosus sistemik, limfogranulomatosis, jangkitan HIV.

Apa yang dapat diketahui oleh jumlah darah leukosit?

Kiraan darah mencirikan status kesihatan seseorang dan dapat memudahkan diagnosis. Berkat definisi formula leukosit, seseorang dapat menganggap jenis penyakit, menilai perjalanannya, adanya komplikasi, dan bahkan meramalkan hasilnya. Dan untuk memahami perubahan yang berlaku dalam badan akan membantu penyahkodan leukogram.

Apa yang ditunjukkan oleh jumlah darah leukosit??

Kiraan darah leukosit adalah nisbah pelbagai jenis leukosit, biasanya dinyatakan dalam bentuk peratusan. Kajian ini dijalankan sebagai sebahagian daripada ujian darah umum.

Leukosit disebut sel darah putih, yang mewakili sistem kekebalan tubuh. Fungsi utama mereka adalah:

  • perlindungan terhadap mikroorganisma yang boleh menyebabkan masalah kesihatan;
  • penyertaan dalam proses yang berlaku di dalam badan di bawah pengaruh pelbagai faktor patogen dan menyebabkan gangguan kehidupan normal (pelbagai penyakit, pendedahan kepada bahan berbahaya, tekanan).

Jenis leukosit berikut dibezakan:

  1. Eosinofil. Dimanifestasikan dalam penyakit alahan, parasit, berjangkit, autoimun dan onkologi.
  2. Neutrofil. Melindungi daripada jangkitan, dapat memusnahkan virus dan bakteria. Dikelaskan kepada:
    • myelosit (nascent) dan metamyelocytes (muda - berasal dari myelosit) - tidak ada dalam darah orang yang sihat, terbentuk hanya dalam kes yang melampau, dengan penyakit yang paling teruk;
    • tikaman (muda) - jumlah mereka meningkat sekiranya penyakit bakteria, jika neutrofil tersegmentasi tidak dapat mengatasi jangkitan;
    • bersegmen (matang) - disajikan dalam jumlah terbesar, memberikan pertahanan imun badan dalam keadaan sihat.
  3. Limfosit. Mereka adalah sejenis pembersih: mereka dapat mengesan, mengenali dan memusnahkan antigen, dan juga mengambil bahagian dalam sintesis antibodi (sebatian yang dapat merangsang sel-sel limfoid, membentuk dan mengatur tindak balas imun badan), memberikan ingatan imun.
  4. Monosit. Tugas utama mereka adalah menyerap dan mencerna sel mati, mati atau sisa-sisa musnah, bakteria dan zarah asing yang lain.
  5. Basofil. Fungsi sel-sel ini tidak difahami sepenuhnya. Telah diketahui bahawa mereka mengambil bahagian dalam reaksi alergi, dalam proses pembekuan darah, dan diaktifkan semasa keradangan..

Sel plasma (plasmosit) berpartisipasi dalam pembentukan antibodi dan biasanya terdapat dalam jumlah yang sangat rendah hanya dalam darah anak-anak, pada orang dewasa mereka tidak hadir dan dapat muncul hanya dalam kes patologi.

Kajian mengenai ciri-ciri kualitatif dan kuantitatif leukosit dapat membantu dalam membuat diagnosis, kerana dengan adanya perubahan dalam tubuh, peratusan beberapa jenis sel darah meningkat atau menurun disebabkan oleh kenaikan atau penurunan dalam satu derajat atau yang lain..

Doktor menetapkan analisis ini untuk:

  • dapatkan idea tentang keparahan keadaan pesakit, menilai perjalanan penyakit atau proses patologi, mengetahui tentang adanya komplikasi;
  • menentukan punca penyakit;
  • menilai keberkesanan rawatan yang ditetapkan;
  • meramalkan hasil penyakit ini;
  • dalam beberapa kes, untuk menilai diagnosis klinikal.

Teknik menjalankan, mengira dan menyahkod analisis

Untuk mengira formula leukosit dengan smear darah, manipulasi tertentu dilakukan, dikeringkan, dirawat dengan pewarna khas dan diperiksa di bawah mikroskop. Pembantu makmal menandakan sel darah yang jatuh ke dalam bidang penglihatannya, dan melakukan ini sehingga sejumlah 100 (kadang-kadang 200) sel terkumpul.

Taburan leukosit ke permukaan smear tidak sekata: yang lebih berat (eosinofil, basofil dan monosit) terletak lebih dekat ke tepi, dan yang lebih ringan (limfosit) lebih dekat ke pusat.

Semasa mengira, 2 kaedah boleh digunakan:

  • Kaedah Schilling. Ini terdiri dalam menentukan jumlah leukosit di empat kawasan smear.
  • Kaedah Filipchenko. Dalam kes ini, smear dibahagikan secara mental kepada 3 bahagian dan dikira sepanjang garis melintang lurus dari satu tepi ke ujung yang lain..

Pada selembar kertas, kuantiti dicatat dalam lajur yang sesuai. Selepas itu, setiap jenis leukosit dikira - berapa banyak sel yang dijumpai.

Harus diingat bahawa menghitung sel dalam smear darah ketika menentukan formula leukosit adalah kaedah yang sangat tidak tepat, kerana terdapat banyak faktor yang tidak dapat diterima yang menyebabkan kesalahan: kesalahan mengambil darah, menyiapkan dan mengotorkan smear, subjektiviti manusia dalam mentafsirkan sel. Keistimewaan beberapa jenis sel (monosit, basofil, eosinofil) adalah bahawa sel-sel tersebut disebarkan secara tidak merata dalam smear.

Sekiranya perlu, indeks leukosit dihitung, yang merupakan nisbah pelbagai bentuk leukosit yang terkandung dalam darah pesakit, dan kadang-kadang indikator ESR (kadar pemendapan eritrosit) digunakan dalam formula.

Indeks leukosit menunjukkan tahap keracunan dan mencirikan keadaan potensi penyesuaian badan - keupayaan untuk menyesuaikan diri dengan kesan faktor toksik dan mengatasinya. Mereka juga membolehkan anda:

  • dapatkan maklumat mengenai keadaan pesakit;
  • menilai kerja sistem imun manusia;
  • kaji daya tahan badan;
  • mengetahui tahap kereaktifan imunologi (perkembangan reaksi imunologi oleh badan sebagai tindak balas terhadap kesan parasit atau bahan antigen) sekiranya berlaku kerosakan pada pelbagai organ.

Jumlah leukosit normal pada kanak-kanak dan orang dewasa - jadual

UmurEosinofil,%Neutrofil
bersegmen,%
Neutrofil
tikam,%
Limfosit,%Monosit,%Basofil,%
Baru Lahir1-647-703-1215–353-120-0.5
Bayi sehingga 2 minggu1-630-501-522–555-150-0.5
Bayi1-516–451-545–704-100-0.5
1-2 tahun1-728-481-537-603-100-0.5
2-5 tahun1-632–551-533–553-90-0.5
Berumur 6-7 tahun1-538-581-530-503-90-0.5
8 tahun1-541-601-530-503-90-0.5
Berumur 9-11 tahun1-543-601-530–463-90-0.5
12-15 tahun1-545-601-530–453-90-0.5
Orang berumur lebih dari 16 tahun1-550-701-320-403-90-0.5

Norma formula leukosit bergantung pada usia orang tersebut. Pada wanita, perbezaannya adalah bahawa indikator dapat berubah semasa ovulasi, setelah atau semasa haid, selama kehamilan, setelah melahirkan. Itulah sebabnya jika berlaku penyimpangan, anda harus berjumpa pakar sakit puan.

Kemungkinan penyimpangan dari norma dalam leukogram

Peningkatan atau penurunan tahap jenis leukosit tertentu menunjukkan perubahan patologi yang berlaku di dalam badan.

Sebab untuk mengubah bilangan leukosit dalam darah - jadual

Jenis leukositDi bawah normalDi atas normal
Eosinofil
  • Fasa awal proses keradangan;
  • jangkitan purulen yang teruk;
  • keadaan tertekan;
  • trauma, luka bakar, pembedahan;
  • perkembangan infark miokard (hari pertama);
  • mabuk dengan pelbagai sebatian kimia, logam berat.
  • Pemekaan alergi (peningkatan kepekaan) badan (asma bronkial, rinitis alergi, pollinosis, dermatitis atopik, eksim, vaskulitis granulomatosa eosinofilik, alergi makanan);
  • alahan ubat (selalunya pada ubat berikut - Aspirin, Euphyllin, Prednisolone, Carbamazepine, penisilin, Levomycetin, sulfonamides, tetracyclines, ubat anti-tuberkulosis);
  • penyakit kulit (eksim, dermatitis herpetiformis);
  • penyakit parasit - pencerobohan helminthik dan protozoa (giardiasis, echinococcosis, ascariasis, trichinosis, strongyloidosis, opisthorchiasis, toxocariasis, dll.);
  • tempoh akut penyakit berjangkit (demam merah, cacar air, batuk kering, mononukleosis berjangkit, gonorea);
  • tumor malignan (terutamanya metastatik dan dengan nekrosis);
  • penyakit proliferatif (dengan pertumbuhan tisu) penyakit sistem hematopoietik (limfogranulomatosis, leukemia akut dan kronik, limfoma, polisitemia, penyakit myeloproliferatif, keadaan selepas splenektomi, sindrom hipereosinofilik);
  • proses keradangan pada tisu penghubung (periarteritis nodosa, artritis reumatoid, scleroderma sistemik);
  • penyakit paru-paru - sarcoidosis, pneumonia eosinofilik paru-paru, histiocytosis sel Langerhans, pleurisy eosinofilik, infiltrat eosinofilik paru (penyakit Lefler);
  • infark miokard (tanda buruk)
Neutrofil
  • Beberapa jangkitan disebabkan oleh virus (influenza, campak, cacar air, hepatitis virus, rubella), bakteria (demam kepialu dan paratyphoid, brucellosis), protozoa (malaria), rickettsiae (tifus), jangkitan yang berlanjutan pada orang tua dan orang yang lemah;
  • penyakit sistem darah (anemia hipo- dan aplastik, megaloblastik dan kekurangan zat besi, hemoglobinuria nokturnal paroxysmal, leukemia akut, hipersplenisme);
  • neutropenia kongenital (penurunan bilangan neutrofil dalam darah);
  • kejutan anaphylactic (tindak balas alahan yang sangat teruk dan cepat berkembang dengan pemberian berulang alergen);
  • tirotoksikosis (kandungan hormon tiroid yang berlebihan);
  • pendedahan kepada ubat antikanker;
  • neutropenia ubat (penurunan jumlah neutrofil dalam darah) yang berkaitan dengan peningkatan kepekaan individu terhadap tindakan ubat-ubatan tertentu (ubat anti-radang bukan steroid, antikonvulsan, antihistamin, antibiotik, ubat antivirus, ubat psikotropik, ubat-ubatan yang mempengaruhi sistem kardiovaskular, diuretik, ubat antidiabetik).
  • Jangkitan yang disebabkan oleh bakteria, kulat, protozoa, rickettsia, beberapa virus, spirochetes;
  • proses keradangan (reumatik, artritis reumatoid, pankreatitis, dermatitis, peritonitis, tiroiditis);
  • keadaan selepas pembedahan;
  • nekrosis tisu iskemia (infark organ-organ dalaman - miokardium, buah pinggang, dan lain-lain);
  • keracunan endogen (diabetes mellitus, uremia, eklampsia, nekrosis hepatosit);
  • tekanan fizikal, situasi tertekan, tekanan emosi: pendedahan kepada panas, sejuk, kesakitan, semasa luka bakar dan melahirkan anak, semasa kehamilan, dengan ketakutan, kemarahan, kegembiraan;
  • penyakit onkologi (tumor pelbagai organ);
  • mengambil ubat-ubatan tertentu, misalnya, kortikosteroid, digitalis, heparin, asetilkolin;
  • keracunan dengan plumbum, merkuri, etilena glikol, racun serangga.
Limfosit
  • Jangkitan dan penyakit akut;
  • tuberkulosis miliary (penyakit yang berlaku tanpa tahap limfogen awal yang ketara, dengan pembentukan tuberkulosis tuberkulosis di pelbagai organ);
  • kehilangan limfa melalui usus;
  • limfogranulomatosis (penyakit tumor sistem limfa);
  • lupus eritematosus sistemik;
  • anemia aplastik (di mana penghambatan atau penghentian pertumbuhan dan pematangan semua tumbuh-tumbuhan di sumsum tulang berkembang);
  • kegagalan buah pinggang;
  • tahap barah terminal (sempadan);
  • imunodefisiensi (kekebalan terjejas dengan kekurangan sel T);
  • Terapi sinar-X;
  • mengambil ubat dengan tindakan sitostatik (anti-tumor) (Chlorambucil, Asparaginase), glukokortikoid, pemberian serum anti-limfositik.
  • Penyakit berjangkit: mononukleosis berjangkit, hepatitis virus, jangkitan sitomegalovirus, batuk rejan, ARVI, toxoplasmosis, herpes, rubela, jangkitan HIV;
  • penyakit sistem darah: leukemia limfositik akut dan kronik; limfosarcoma, penyakit rantai berat - penyakit Franklin;
  • keracunan dengan tetrakloroetana, plumbum, arsenik, karbon disulfida;
  • rawatan dengan ubat seperti Levodopa, Phenytoin, asid Valproic, analgesik narkotik.
Monosit
  • Anemia aplastik (kerosakan pada sumsum tulang);
  • leukemia sel berbulu;
  • jangkitan pyogenic (pyogenic);
  • kelahiran anak;
  • campur tangan pembedahan;
  • keadaan kejutan;
  • mengambil glukokortikoid.
  • Jangkitan (virus, kulat, protozoa dan rickettsial), serta tempoh pemulihan selepas jangkitan akut;
  • granulomatosis (perkembangan granuloma pada organ dan tisu): tuberkulosis, sifilis, brucellosis, sarcoidosis, kolitis ulseratif (tidak spesifik);
  • kolagenosis sistemik - penyakit yang dicirikan oleh kerosakan pada tisu penghubung (lupus eritematosus sistemik), artritis reumatoid, periarteritis nodosa;
  • penyakit darah (leukemia monositik akut dan myelomonocytic, penyakit myeloproliferative, myeloma, limfogranulomatosis);
  • keracunan dengan fosforus, tetrakloroetana.
Basofil
  • Kehamilan;
  • tempoh ovulasi;
  • hipertiroidisme;
  • perkembangan penyakit berjangkit;
  • radang paru-paru akut;
  • menguatkan fungsi kelenjar tiroid;
  • perkembangan sindrom Itsenko-Cushing (penyakit neuroendokrin yang dicirikan oleh peningkatan pengeluaran hormon korteks adrenal);
  • mengambil ubat dari kumpulan kortikosteroid;
  • patologi dalam sumsum tulang.
  • Leukemia myeloid kronik adalah penyakit tumor darah (persatuan eosinofilik-basofilik);
  • myxedema - penyakit yang disebabkan oleh kekurangan organ dan tisu dengan hormon tiroid (hipotiroidisme);
  • cacar air;
  • hipersensitiviti terhadap makanan atau ubat;
  • reaksi terhadap pengenalan protein asing;
  • nefrosis - penyakit buah pinggang, disertai dengan pelanggaran metabolisme protein-lipid dan garam-air;
  • anemia hemolitik kronik;
  • keadaan selepas splenektomi (pembedahan membuang limpa);
  • Penyakit Hodgkin (tumor malignan yang berkembang dari tisu limfoid);
  • rawatan dengan estrogen, ubat antitiroid;
  • kolitis ulseratif.

Pergeseran dalam formula leukosit

Dalam bidang perubatan, terdapat konsep pergeseran formula leukosit, yang menunjukkan penyimpangan dalam keadaan kesihatan pesakit.

Pergeseran formula leukosit ke kiri dan ke kanan - meja

Pusing ke kiriBelok ke kanan
Perubahan jumlah darah
  • Jumlah neutrofil tikaman meningkat;
  • kemungkinan penampilan bentuk muda - metamyelosit, myelosit.
  • Peratusan bentuk bersegmen dan polysegmented meningkat;
  • granulosit hipersegmentasi muncul.
Apa masalah kesihatan yang ditunjukkan?
  • Proses keradangan akut;
  • jangkitan purulen;
  • keracunan (keracunan dengan bahan toksik) badan;
  • pendarahan akut (pendarahan dengan saluran darah pecah);
  • asidosis (pelanggaran keseimbangan asid-basa dengan peralihan ke arah asid) dan koma;
  • tekanan fizikal.
  • Anemia Megaloblastik;
  • penyakit buah pinggang dan hati;
  • keadaan selepas pemindahan darah.

Untuk mendapatkan data mengenai keadaan pesakit, berdasarkan hasil formula leukosit, indeks pergeseran dipertimbangkan. Ia ditentukan oleh formula: IS = M (myelocytes) + MM (metamyelocytes) + P (neutrophils stab) / C (neutrofil tersegmentasi). Norma indeks pergeseran formula leukosit pada orang dewasa ialah 0.06.

Dalam beberapa kes, mungkin terdapat fenomena seperti kandungan yang signifikan dalam darah sel muda - metamelosit, myelosit, promelelosit, myeloblas, eritroblas. Ini biasanya menunjukkan penyakit yang bersifat tumor, onkologi dan metastasis (pembentukan fokus tumor sekunder).

Persimpangan formula leukosit

Persimpangan formula leukosit adalah konsep yang timbul ketika menganalisis darah anak. Sekiranya pada orang dewasa, perubahan dalam darah disebabkan oleh penyakit atau kesan yang signifikan pada tubuh faktor-faktor berbahaya, maka pada anak kecil perubahan terjadi berkaitan dengan pembentukan sistem kekebalan tubuh. Fenomena ini bukan patologi, tetapi dianggap benar-benar normal. Nombor tidak standard disebabkan hanya oleh pembentukan imuniti.

Crossover leukosit pertama biasanya berlaku pada akhir minggu pertama kehidupan bayi. Pada masa ini, bilangan neutrofil dan limfosit dalam darah disamakan (masing-masing menjadi sekitar 45%), setelah itu jumlah limfosit terus bertambah, dan jumlah neutrofil terus menurun. Ini dianggap sebagai proses fisiologi biasa..

Persimpangan kedua formula leukosit berlaku pada usia 5–6, dan hanya pada usia sepuluh tahun jumlah darah mendekati norma orang dewasa.

Menurut sebilangan pengarang perubatan, pada masa ini, kanak-kanak mempunyai crossover sebelumnya dalam formula leukosit, kecenderungan untuk eosinofilia, relatif neutropenia dan peningkatan jumlah limfosit..

Cara menentukan sifat proses keradangan dengan ujian darah - video

Formula leukosit mampu memberi banyak jawapan sekiranya kesulitan dalam mendiagnosis penyakit dan menetapkan terapi, serta mencirikan keadaan pesakit. Namun, lebih baik mempercayakan penyahkodan ujian darah kepada pakar yang berpengalaman. Doktor boleh memberikan penjelasan terperinci dan menyesuaikan rawatan.